Student NEWS - nr 41 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Spotyka się dwóch sąsiadów. Jeden mówi:
- Czy ty wiesz Franek, że moja świnia mówi po francusku?
- Chyba jesteś pijany, albo zwariowałeś!
- Nie wierzysz? To założymy się!
Sąsiedzi poszli do chlewu do świni mówiącej po francusku. Jej właściciel pyta:
- Kaśka, umiesz mówić po francusku?
Świnia nic. Wtedy chłop ją kopnął, a świnia:
- Łi, łi, łi!
.            

Dbaj o stopy latem!

 

Planując wycieczkę pieszą czy rowerową nie lekceważ  zagrożeń, które mogą się wiązać ze zwiększoną aktywnością, bo właśnie latem rośnie ryzyko zachorowania na grzybicę.

Zbliża się lato, pora jakże przez nas wyczekiwana. Cieszymy się na spotkanie ze słońcem, marzymy o wycieczkach, zwiedzaniu nowych miejsc, o górskich wyprawach lub beztroskim wylegiwaniu nad wodą. Wielu z nas cieszy się także, że będzie mogło uprawiać ulubiony sport na świeżym powietrzu – tenis, jazdę na rowerze czy biegi. Wybieramy się na wyprawy w góry, które bardzo korzystnie wpływają na układ oddechowy i krwionośny, mobilizując je do szybszej pracy. Jednak planując wycieczkę pieszą czy rowerową nie lekceważ  zagrożeń, które mogą się wiązać ze zwiększoną aktywnością, a właśnie latem rośnie ryzyko zachorowania na grzybicę.

Dlaczego latem szczególnie musimy uważać?

Przede wszystkim dlatego, że grzyby lubią ciepło i wilgoć, a lato sprzyja sytuacjom, gdy nasze stopy są wilgotne, spocone, często w zakrytym obuwiu utrzymującym wilgoć.

Korzystając ze słonecznej, ciepłej pogody jak najczęściej powinniśmy pozwalać stopom swobodnie oddychać. Moda na różnego rodzaju klapeczki jest dla stóp bardzo korzystna. Również sandałki zapewniają dobry dostęp powietrza i suchość zmęczonej stopie. Nie zawsze jednak świeci słońce i nie zawsze klapeczki są dobrze widziane.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas wycieczek górskich musimy zwracać szczególną uwagę na nasze stopy. Buty powinny być odpowiednio przystosowane do górskich warunków i najczęściej sięgają ponad kostkę. Przy wyborze obuwia zwracajmy uwagę na jego przewiewność, a także rozmiar: stopa musi czuć się swobodnie, by uniknąć otarć i odparzeń. Niewprawni turyści powinni odpowiednio dawkować wycieczki, by nie obciążać nadmiernie stóp.

Podobne zasady obowiązują podczas wycieczek miejskich. Warto pomyśleć wcześniej o wygodnym, przewiewnym obuwiu, w którym będziemy mogli spędzić cały dzień. Jeśli jest to możliwe, nie zakładajmy przynajmniej tych samych butów dzień po dniu. Chociaż może tego nie widzimy, nie czujemy – nawet obuwie ze skóry potrzebuje 24 godzin, by „odetchnąć” i osuszyć się. Unikajmy latem obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych - nogi w nich zdecydowanie szybciej i mocniej pocą się, a wilgoć, jak pamiętamy, to czynnik sprzyjający rozwojowi grzybicy.

Stało się?!

Kiedy jednak podejrzewasz zarażenie grzybicą i widzisz jej pierwsze objawy, nie wpadaj w panikę. Zastosuj jeden ze środków, np. Terbiderm krem, który jest lekiem przeciwgrzybicznym nowej generacji do stosowania zewnętrznego o wysokiej skuteczności działania, krótkim okresie terapii (7-14 dni) i dużej łatwości użycia (wystarczy 1-2 razy dzienne).

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że...

Na grzybicę choruje bardzo dużo osób – ocenia się, że cierpi na nią 42% naszego społeczeństwa, zaliczana jest nawet do chorób cywilizacyjnych. Do zarażenia dochodzi bardzo łatwo np. poprzez wspólne korzystanie z wanny, ręcznika czy nożyczek do paznokci. Warto uświadomić sobie, które z miejsc lub naszych zachowań może rodzić zagrożenie i odpowiednio je modyfikować. Należy pamiętać, szczególnie latem, że jest to dolegliwość powszechna, która nie kończy się z przekroczeniem polskich granic. Nawet kraje wysoko rozwinięte mają problem z grzybicą. Grzyby chorobotwórcze obecne są wszędzie i wszędzie obowiązuje nas zachowanie zdrowego rozsądku i unikanie niepotrzebnych zagrożeń.

Pamiętaj!

Nie tylko zimą ale i latem grozi nam infekcja grzybicza.