Student NEWS - nr 41 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Po sprawdzeniu pracy domowej w szkole podstawowej...
- Ani jedno działanie na dodawanie nie jest wykonane prawidłowo!!!
- Ale to nie ja odrabiałem lekcje, to mój tata!!!
- A kim on jest???
- Kelnerem...
.            

Czy wiesz, że...

 

Kwas foliowy czyli witamina B9, jest jedną z ważniejszych dla naszego organizmu, łatwo rozpuszczalną w wodzie, ale uwaga - wrażliwą na wysokie temperatury i światło słoneczne. Pamiętać zatem musimy, że gotowanie, smażenie czy pieczenie produktów zawierających kwas foliowy znacznie obniża jego wartość.

Dlatego, mimo, iż występuje w przyrodzie dość powszechnie, łatwo o niedobory witaminy B9 w naszym organizmie.

Kwas foliowy jest witaminą egzogenną, co znaczy, że nie jest on syntetyzowany w organizmie. Częste jego niedobory występują nie tylko ze względu na nieprawidłowości w codziennej diecie, ale również z powodu spożywania żywności która po przetwarzeniu zawiera tej witaminy bardzo mało. I tu zaczynają się problemy. Kwas foliowy bowiem bierze udział w bardzo wielu procesach metabolicznych, w syntezie związków zwanych purynami, pirymidynami i aminokwasami.

Odgrywa także ważną rolę w procesie podziału komórek, a wraz z witaminą B12 współuczestniczy w regulacji tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek. Dlatego kiedy w organizmie zaczyna brakować odpowiedniej ilości kwasu foliowego, szybko możemy zacząć mieć kłopoty z niedokrwistością, biegunką, a jeśli stan ten będzie się przedłużał - ze skutkami spowolnienia syntezy DNA i podziału komórek, czy nawet upośledzenia funkcji układu nerwowego. W rezultacie zaczną nasilać się procesy miażdżycowe, co może później objawiać się chorobą niedokrwienną serca a nawet udarami mózgu. Zaburzenia dotyczące podziału komórek sprzyjają powstawaniu raka, a więc niedobór witaminy B9 może powodować transformacje nowotworowe.

Z udziałem kwasu foliowego powstają niezwykle ważne dla równowagi psychicznej związki takie jak serotonina czy noradrenalina. Pierwszy z nich działa kojąco, uspakajająco nastrajając nas optymistycznie, drugi odpowiedzialny jest za dynamikę i aktywność organizmu. Można więc śmiało powiedzieć, że niedobory witaminy B9 są jedną z ważniejszych przyczyn zaburzeń o podłożu depresyjnym.

Ostatnio kwas foliowy spotkał kolejny awans - jest ważnym czynnikiem w profilaktyce chorób układu krążenia. Uczestnicząc w metabolizmie homocysteiny, zmniejsza ryzyko zamykania się tętnic, zwłaszcza u mężczyzn, a tym samym zmniejsza ryzyko zawału czy udaru mózgu.

Warto także podkreślić, iż przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego raz dziennie w pełni zabezpiecza średnie zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę, spożycie zaś dużych dawek kwasu foliowego może mieć niepożądane skutki, np. w postaci utrudnienia rozpoznania niedoboru witaminy B12.

Kwas foliowy (Acidum folicum) w dawce 0,4 mg można kupić bez recepty w każdej aptece, np. preparat FOLIK produkowany przez Polfę Grodzisk.