Student NEWS - nr 42 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Spotyka się dwóch sąsiadów. Jeden mówi:
- Czy ty wiesz Franek, że moja świnia mówi po francusku?
- Chyba jesteś pijany, albo zwariowałeś!
- Nie wierzysz? To założymy się!
Sąsiedzi poszli do chlewu do świni mówiącej po francusku. Jej właściciel pyta:
- Kaśka, umiesz mówić po francusku?
Świnia nic. Wtedy chłop ją kopnął, a świnia:
- Łi, łi, łi!
.            

Kajaki

 

Zanim wyruszysz na spływ:

• Pamiętaj, że osoba lżejsza powinna siedzieć z przodu, łatwiej wam będzie manewrować kajakiem.

• W kajaku usiądź wygodnie, w takiej pozycji będziesz przebywała przez kilka godzin.

• Wiosło trzymaj oburącz, powinno tworzyć z przedramieniem kąt prosty.

• Wiosłuj, zagarniając wodę piórem zanurzonym w wodzie do 3/4 jego powierzchni.

• W trakcie wiosłowania twoje ramiona powinny pracować rytmicznie. Pociągnięcia wiosłem powinny być energiczne oraz o jednakowej długości, zapewnia to poruszanie się kajakiem w linii prostej. Krótkimi, szybkimi i mocnymi pociągnięciami pokonuj jedynie silny prąd lub przeszkodę.

• Skręt w lewo wykonujesz wiosłem na prawej burcie, przez zagarnianie wody piórem od tyłu do przodu. Zagarniając wodę na lewej burcie, skręcasz w prawo.

• Kiedy wpłyniesz na mieliznę lub kajak zacznie szorować po kamienistym dnie, wysiądź i spróbuj zepchnąć go na głębszą wodę. jeśli płyniesz z partnerem, spróbujcie za pomocą wioseł opartych o dno odbić w innym kierunku.

• Po przybiciu do brzegu kajak obmyj i połóż w zaciemnionym miejscu dnem do góry.

• Wiosła należy postawić albo powiesić pionowo, w ten sposób się nie odkształcą.

Spływ kajakowy będziesz pamiętać do końca życia. Na pewno nie raz zmoczy Cię deszcz, a ból ramion wyda Ci się nie do zniesienia. Ale pozytywnych wrażeń i emocji będzie na pewno więcej. A może poznasz miłość twojego życia? Po latach będziecie wspominać: połączył nas kajak....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybrane szlaki kajakowe

Czarna Hańcza

Długość - około 100 kilometrów, czas wyprawy - tydzień.
To wyjątkowo piękny szlak. Górny odcinek, od Suwałk do jeziora Wigry, ma cechy rzeki górskiej. Od Wigier do Kanału Augustowskiego Czarna Hańcza nabiera charakteru rzeki nizinnej. Odcinek wiodący przez Puszczę Augustowską jest jednym z najpiękniejszych wodnych szlaków leśnych w naszym kraju. Szybki prąd pozwala nie wiosłować i swobodnie obserwować uroki przyrody. Na szlaku jest dużo wygodnych miejsc biwakowych, możliwość kąpieli i plażowania.

 

Wielkie Jeziora Mazurskie


Długość - 110 kilometrów, czas spływu - 12 dni i więcej.

Szlak łatwy, przebiega przez największe jeziora mazurskie: Mamry, Dargin, Kisajno, Niegocin, Jagodne, Tałty, Mikołajskie, Bełdan, Nickie, Brzozolasek. To największy i najatrakcyjniejszy w Europie ciąg jezior o tej długości. Stwarza wiele możliwości organizowania wycieczek na postojach, po uroczych zakątkach Krainy Wielkich Jezior. Dużo pół namiotowych, wspaniałe lasy, rezerwaty przyrody.

 

Krutynia 

Długość - 90 kilometrów, do przepłynięcia w 10 dni.
Szlak z Sorkwit do Mikołajek - jeden z najładniejszych w Polsce. Przebiega przez partie rzeczne o zmiennym prądzie, różnej głębokości i szerokości, łączącej jeziora o różnych kształtach, wielkości, a nawet kolorze wody.

 

Dunajec

Długość - 200 kilometrów, czas wyprawy - około 12 dni.
Odcinek od Czorsztyna do Szczawnicy z malowniczym, niepowtarzalnym przełomem przez Pieniny. Fragment z Nowego Targu do Nowego Sącza bardzo trudny - wymaga dużej wprawy i dobrej techniki (rzeka typowo górska). Największe atrakcje to Przełom Pieniński i zabytkowy zamek w Niedzicy.

źródło: www.fit.pl