Student NEWS - nr 4 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Dzwoni jegomość do akademika:
- Czy można z Maryśką?
- Z nimi wszystkimi można.

.            

AIDS STOP

Ali G: Używać prezerwatyw! Mieć powodzenie u laski! HIV NIE WYBIERA. TY MOŻESZ

1. grudnia - Światowy Dzień AIDS obchodzony jest po raz piętnasty i każdego roku był okazją do zwrócenia uwagi na sposób, w jaki różne grupy ludzi dotknięte są wirusem HIV.
Celem Światowej Kampanii na rzecz AIDS w latach 2002-03, która koncentruje się na piętnie i dyskryminacji, jest zachęcanie ludzi do przerwania milczenia i złamania barier dla osiągnięcia skutecznej profilaktyki i opieki w obszarze HIV/AIDS.
Problem wirusa HIV wciąż spotyka się z napiętnowaniem, a osoby nim zaatakowane są często dyskryminowane. Istnieje wiele mitów wokół przenoszenia HIV - przyznanie się do uprzedzeń oraz uświadamianie to pierwsze kroki w kierunku eliminacji wirusa.
Strach przed dyskryminacją może również powodować, że ludzie nie podejmują leczenia AIDS lub nie przyznają się do choroby.

Polska. Tak się zakażamy
Ostatnia uchwała działającej w ramach ONZ Komisji ds. Praw Człowieka potwierdza, że zgodnie z obecnymi standardami w zakresie praw człowieka zabrania się dyskryminacji na tle faktycznego lub domniemanego posiadania HIV/AIDS.
Dlatego też dyskryminacja chorujących na HIV/AIDS, bądź osób postrzeganych jako zakażonych wirusem, stanowi naruszenie praw człowieka.
Dyskryminacja może uniemożliwić ludziom realizację własnego potencjału. Nie dyskryminujcie ludzi chorych na HIV - głosi przesłanie jednej z osób popierających kampanię - złotej medalistki olimpijskiej Cathy Freeman.
Liczbę nowych przypadków zakażenia wirusem HIV można ograniczyć w ciągu 10 lat. Czołowi eksperci w sprawach HIV/AIDS opracowali szereg zalecanych działań w celu ograniczenia przypadków zakażenia HIV o prawie dwie trzecie w ciągu następnych ośmiu lat.
Światowa Grupa Robocza do spraw Zapobiegania HIV uważa, że wdrożenie inicjatyw, które obejmują kampanie w mediach, programy w szkołach oraz dystrybucję prezerwatyw, mogłyby zmniejszyć roczną liczbę nowych przypadków zakażenia HIV z 4 mln do 1,5 mln.

HIV/AIDS vs. świat - bilans śmierci

60 mln zakażonych wirusem od początku jego istnienia
40 mln osób na świecie żyje z HIV/AIDS (na koniec 2001 r.)
21,8 mln zgonów na skutek AIDS do końca 2000 r.
13,2 mln dzieci osieroconych przez AIDS
5 mln nowych zakażeń wirusem HIV w 2001 r.
3 mln zgonów na skutek AIDS w 2001 r.
1/3 osób chorych na HIV/AIDS jest w wieku 15-24 lat

KLINIKA PLEMNIKA

Słyszałem, że wirus HIV jest tak mikroskopijnych rozmiarów, iż może się przedostać przez strukturę prezerwatywy? Czy w związku z tym używając prezerwatyw można się zarazić AIDS?

Pory prezerwatyw są kontrolowane na przenikanie cząsteczek mniejszych 10-krotnie niż wielkość wirusa HIV. Prezerwatywa prawidłowo stosowana drastycznie zmniejsza ryzyko zakażenia, jednak nie usuwa go w 100%. Uważa się, że u co najmniej 4% par stosujących prezerwatywę w ciągu roku dochodzi do zakażenia partnera. Dane dotyczą warunków idealnych, kiedy nie dochodzi do pęknięcia czy ześlizgnięcia. Pamiętać jednak należy, że zsunięcia zdarzają się w czasie aż 12% stosunków. Dodatkowo zwróć uwagę, że w czasie stosunku kontakt pomiędzy partnerami nie ogranicza się jedynie do powierzchni powleczonych gumą. Jedyną gwarancja 100% uniknięcia tej choroby jest związek monogamiczny. Jeśli jednak nie macie stałego, wiernego wam partnera, ZAWSZE stosujcie prezerwatywy.
Na Wasze problemy i pytania związane z seksem, miłością, antykoncepcją osobiście odpowiada ekspert Durexa
wejdź na strone www.durex.pl
dyskrecja zapewniona