Nie śpijmy za mało ale i za dużo

Dział: Zdrowy tryb życia

Osoby w średnim i starszym wieku, które w nocy przesypiają od sześciu do dziewięciu godzin, sprawniej myślą niż osoby, które śpią krócej lub dłużej.

Naukowcy z University of Oregon we współpracy z kolegami ze Szwajcarii i Australii potwierdzili to analizując dane zebrane w wieloletnim badaniu Światowej Organizacji Zdrowia na temat starzenia się i zdrowia ludzi dorosłych – SAGE. Udział w nim wzięło ponad 30 tys. osób w wieku 50 lat i więcej, z sześciu krajów o średnim dochodzie narodowym – Chin, Ghany, Indii, Rosji, Republiki Południowej Afryki oraz Meksyku.

Z uczestnikami badania przeprowadzono wywiady, podczas których zebrano dane na temat liczby godzin przespanych w ciągu poprzednich dwóch nocy oraz oceniono jakość ich snu przy pomocy pięciostopniowej skali. Następnie wszyscy przeszli pięć standardowych testów oceniających sprawność umysłową. Jeden z nich polegał szybkim odtworzeniu zaprezentowanej listy słów, drugi na przypomnieniu ich sobie z pewnym opóźnieniem, w trzecim badani musieli przypomnieć sobie długą listę liczb, w czwartym powtórzyć ją od końca, a piąty test, który sprawdzał płynność werbalną, wymagał wymienienia jak największej liczby różnych zwierząt.

„Chcieliśmy się przyjrzeć procesowi starzenia, a zwłaszcza rozwojowi demencji i pogorszeniu sprawności intelektualnej w miarę starzenia się ludzi oraz roli, jaką odgrywa tu sen. Nasze wyniki dostarczają istotnych dowodów na to, że ma on ogromne znaczenie” – komentuje współautorka pracy Theresa E. Gildner.

Jak podkreśla badaczka, we wszystkich sześciu krajach, które różnią się bardzo pod względem kulturowym, ekonomicznym i środowiskowym, zaobserwowano podobne zależności.

Okazało się, że osoby sypiające w nocy mniej niż sześć godzin lub ponad dziewięć godzin uzyskiwały znacznie gorsze wyniki w testach na sprawność umysłową, w porównaniu z ludźmi, którzy spali od sześciu do dziewięciu godzin. Również lepsza jakość snu miała pozytywny wpływ na zdolności poznawcze badanych.

Zaobserwowano istotne różnice między płciami. Panowie mieli generalnie lepszą jakość snu niż panie, uzyskiwali też lepsze noty w testach na sprawność umysłową, natomiast kobiety spały dłużej we wszystkich krajach, z wyjątkiem Rosji i Meksyku.

Jak spekulują autorzy pracy, niższe noty pań w testach na zdolności poznawcze mogą mieć związek z niższym poziomem wykształcenia i/lub zaburzeniami snu, jakie pojawiają się po menopauzie, z powodu problemów z pęcherzem, czy też w pod wpływem negatywnych emocji po stracie partnera.

Naukowcy przypominają, że w starszym wieku długość snu często się skraca, a jego jakość ulega pogorszeniu. Ich zdaniem najnowsze wyniki wskazują, że poprawa parametrów snu może spowolnić rozwój demencji. Jest to o tyle istotne, że ze względu na starzenie się światowej populacji liczba ludzi z demencją rośnie w szybkim tempie i będzie stale rosła.


data ostatniej modyfikacji: 2014-06-19 12:47:57


 
Polityka Prywatności