Historia raka

Dział: Ciekawostki medyczne

Ewolucyjnym początkom raka postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu w Kilonii oraz z Instytutu Maxa Plancka w Ploen (Niemcy). Ich ocena jest taka, że rak jest tak stary jak organizmy wielokomórkowe i niestety, prawdopodobnie nie da się go w pełni wyplenić. Ale nadzieja w nauce.

Przyczynami nowotworów są tzw. geny rakowe. „Podczas poszukiwań początków genu rakowego, nieoczekiwanie dokonaliśmy odkrycia w obrębie archaicznej grupy zwierząt” - wyjaśnia Tomislav Domazet-Loso. Wraz z Diethardem Tautzem prowadził on badania z zakresu bioinformatyki, polegające na wirtualnej rekonstrukcji ewolucyjnych dziejów choroby.

„Nasze dane dowodzą, że pierwsze wielokomórkowe organizmy już posiadały większość genów, które potrafią spowodować raka u ludzi” - wyjaśnia. Nie wiadomo jednak, czy te zwierzęta rzeczywiście chorowały na nowotwory.

Kolejny etap badań prowadzony był pod kierunkiem Thomasa Boscha z Uniwersytetu w Kilonii. Naukowcy badali stułbię, prymitywny wielokomórkowy organizm. Analizowano komórki macierzyste oraz regulację wzrostu tkanek u stułbi.

Odkryto, że u dwóch gatunków stułbi występują nowotwory. Jest to dowód na występowanie raka u organizmów starych ewolucyjnie. Okazało się, że komórki macierzyste, które odpowiadają za różnicowanie płciowe, namnażają się i nie ulegają naturalnie programowanej śmierci, co mogłoby zapobiec rakowi. Co ciekawe, dotyczy to wyłącznie osobników żeńskich u stułbi i przypomina raka jajnika u ludzi.

W toku dalszych analiz okryto gen, który znacznie uaktywnia się w tkance nowotworowej, zapobiegając naturalnej programowanej śmierci komórek.

Naukowcy zaobserwowali również, że te komórki nowotworowe są inwazyjne. Jeżeli zostają sztucznie wprowadzone do zdrowego organizmu, mogą zapoczątkować tam wzrost guza. Okazało się, że jest to również ewolucyjnie stara cecha raka.

Tylko w USA do 2012 r. wydano na badania nad rakiem ponad 500 mld dolarów. Zdaniem zespołu naukowców, walka z rakiem może polegać jedynie na wygrywaniu wielu pojedynczych bitew, jednak jest mało prawdopodobne, że dojdzie do wygrania wojny.


data ostatniej modyfikacji: 2014-07-03 18:28:19


 
Polityka Prywatności