Tania drukarka dla studenta
Szacuje się, że polscy studenci drukują i kserują łącznie 5 milionów stron rocznie. Sposobem na oszczędności w ich niewielkim budżecie może być własny sprzęt drukujący. Jak wybrać najbardziej ekonomiczną drukarkę?
Podstawowe kryterium, jakim kieruje się student podczas wyboru sprzętu drukującego, jest cena. W drugiej kolejności liczą się koszty eksploatacji, w tym możliwość uzupełnienia drukarki tańszym zamiennikiem tuszu lub tonera. Kolejnymi wyznacznikami są wielkość i dodatkowe funkcje (skaner, ksero). Ekonomiczny w użytkowaniu sprzęt o dobrym standardzie można kupić już za 300 złotych.
W razie dylematu: drukarka nowa czy używana, nie warto kierować się tylko ceną sprzętu. Lepiej wybrać nowe urządzenie, do którego dołączona jest fabryczna gwarancja producenta. Koszty ewentualnej naprawy eksploatowanego modelu mogą bowiem przewyższyć jego wartość. Ważnym parametrem wyboru drukarki jest także intensywność jego użytkowania: do własnego, średnio intensywnego zastosowania bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są atramentówki, przy większej ilości drukowanych stron lepszą inwestycją będzie produkt laserowy.
W przypadku studiów artystycznych, lub takich, które wymagają częstych kolorowych wydruków np. map lub zdjęć o dużym formacie, z tym zadaniem lepiej poradzi sobie drukarka atramentowa.
- Najtańsze urządzenia tego typu dostępne są już za 100 złotych – np. CANON PIXMA IP2700, którego czarny wkład wystarczy na 400 stron (zamiennik od 55 zł), kolorowy na 350 stron (wymienny wkład 72 zł). Dla porównania, w modelu EPSON J125 za 330 złotych jeden kartridż wydrukuje maksymalnie 300 czarnych i 260 kolorowych stron A4 – koszty tuszu to odpowiednio 60 i 35 zł (wymagane są 3 kolory). Większa inwestycja na początku zaowocuje mniejszymi kosztami związanymi z wymianą tuszu w przyszłości – mówi Dariusz Hartmann, właściciel sklepu internetowego E-atramenty.pl .
Dobrym rozwiązaniem dla osób, których studia wymagają druku setek czarno-białych stron (np. prawo, medycyna, filologie) jest urządzenie laserowe.
- Najtańsze modele drukarek laserowych są dostępne już od 180 złotych. Przykładem tego może być Samsung ML-1865, którego toner wydrukuje 1500 stron, a jego wymiana to wydatek minimum 120 złotych. Dla porównania wydajność tonera modelu HP P1102W za 350 złotych to 1600 stron, a jego najtańszy wymiennik można nabyć już za 66 złotych. Te dwa przykłady pokazują, że w przypadku drukarki laserowej, tak samo jak w atramentówkach, tonery do droższych modeli są dostępne w znacznie niższych cenach – dodaje Dariusz Hartmann.
Warto zainwestować we własny sprzęt drukujący, przykładem wynikającej z tego oszczędności może być wydruk pracy dyplomowej. Na własnym sprzęcie wyniesie już od 4 groszy za czarno-białą stronę, w najtańszym punkcie druku za jedną kartkę trzeba zapłacić minimum 8 groszy. Ostatecznie trzy egzemplarze 100 stronnicowej pracy dyplomowej wydrukowanej samodzielnie, bez wychodzenia z domu, kosztuje średnio 18 złotych, w punkcie druku minimum 24. Podczas pięciu lat studiów takie ekonomiczne rozwiązanie pozwoli na osiągnięcie znacznych oszczędności, które można spożytkować w bardziej przyjemny sposób.
Joanna Kowalczyk
ostatnia zmiana: 2011-11-07
Komentarze
Ostatnie:
24.12.2011 3:23
Dodał(a): ~Agnieszka
Atramentówki sprawdzają się w domu. Studenci też powinni być zadowoleni. Tego typu drukarki są w rozsądnych cenach a ich tusze już nie są tak oczywiście, myślę o oryginałach, bo te zamienniki to słaby pomysł.
20.11.2011 12:38
Dodał(a): ~Paweł
Jeśli chcesz drukować tanio i z wysoką jakością to inwestuj w odpowiedni sprzęt. Najtańsze drukarki maja to do siebie ze mają wysokie koszty druku warto dopłacić i kupić sprzęt na tanie tusze jak ink advantage. Koszt zakupu zwraca się szybko przy drukowaniu.
16.11.2011 19:29
Dodał(a): ~Kola
Atramentówki teraz nie są drogie. Podobnie jak oryginalne tusze. Bo tylko na takich jest dobra jakość wydruku.
15.11.2011 20:20
Dodał(a): ~Bar
Każdy musi dopasować drukarkę do swoich wymagań. Warto pamiętać że nie drukujemy tylko materiałów na studia. Często zdjęcia czy inne materiały na własny użytek. Teraz dobre atramentówki nie kosztują za dużo a oferują dobrą wydajność i niskie koszty druku.