Internet, HI-Tech

Źródło
Według raportu Kaspersky Lab dotyczącego zagrożeń dla Internetu Rzeczy (IoT) w pierwszej połowie 2018 r. urządzenia IoT były atakowane przez ponad 120 000 modyfikacji szkodliwego oprogramowania. To ponad trzykrotnie więcej niż w całym 2017 r. Kaspersky Lab ostrzega, że gwałtowny wzrost liczby rodzin szkodliwych programów dla inteligentnych urządzeń to kontynuacja niebezpiecznego trendu: w 2017 r. liczba modyfikacji szkodliwego oprogramowania dla urządzeń IoT również wzrosła i wynosiła 10-krotność liczby odnotowanej w 2016 r.
Badacze z Kaspersky Lab wykryli kilka infekcji wywoływanych przez nieznanego wcześniej trojana, który jest najprawdopodobniej związany z chińskojęzycznym ugrupowaniem cyberprzestępczym LuckyMouse. Najbardziej interesującą cechą tego szkodliwego oprogramowania jest jego starannie dobrany sterownik, podpisany przy użyciu legalnego certyfikatu cyfrowego, który został wydany przez firmę zajmującą się rozwojem oprogramowania związanego z bezpieczeństwem informacyjnym.
W pierwszej połowie 2018 r. ponad 40% komputerów funkcjonujących w ramach przemysłowych systemów sterowania (ICS) chronionych przez rozwiązania firmy Kaspersky Lab co najmniej raz stanowiło cel szkodliwego oprogramowania. Wśród najczęściej atakowanych państw znalazły się Wietnam, Algieria oraz Sri Lanka, natomiast najbezpieczniejszym regionem, jeśli chodzi o maszyny przemysłowe, była Dania. Są to jedne z głównych ustaleń zaprezentowanych w raporcie opracowanym przez zespół ICS CERT Kaspersky Lab odpowiedzialny za reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych.
Badacze z Kaspersky Lab opublikowali raport dotyczący aktywności sieci zainfekowanych urządzeń (tzw. botnetów) w pierwszej połowie 2018 r. Przeanalizowano ponad 150 rodzin szkodliwych programów oraz ich modyfikacji rozprzestrzenianych za pośrednictwem 600 000 botnetów na całym świecie.
Pomoc w przemieszczeniu się z punktu A do punktu B, zamówienie jedzenia czy utrzymanie kontaktu ze znajomymi – świat cyfrowy tak mocno zakorzenił się w naszym codziennym życiu, że brak dostępu do internetu może stanowić poważny problem. Obecnie jesteśmy do tego stopnia uzależnieni od bycia online, że 23% osób wolałoby dać się przyłapać nago w miejscu publicznym niż nie mieć przy sobie urządzenia połączonego z internetem — tak wynika z nowego badania firmy Kaspersky Lab. Dlatego zadbanie o swoje urządzenia oraz zapewnienie stabilnego połączenia niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy lub co robimy, ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej.
Sezon wakacyjny trwa, a to oznacza, że miliony osób przygotowują się do wyjazdu za granicę. Wiele z nich z pewnością skorzysta z okazji utrwalenia cennych wspomnień z wyjazdu. Według badania konsumenckiego firmy Kaspersky Lab jedna na pięć osób (18%) twierdzi, że zdjęcia i filmy z podróży stanowią najważniejsze formy danych przechowywanych na ich urządzeniach, przebijając wszystkie inne. Jednak w dodatkowym badaniu przeprowadzonym przez firmę 28% respondentów przyznało, że gdyby zgubiło swoje urządzenie lub gdyby zostało im ono ukradzione, te cenne zdjęcia z wakacji byłyby nie do odzyskania.
Badacze z Kaspersky Lab wykryli nową falę phishingowych e-maili finansowych podszywających się pod legalne dokumenty księgowe i zakupowe, za pomocą których cyberprzestępcy zaatakowali dla korzyści finansowych co najmniej 400 organizacji przemysłowych. Seria ataków rozpoczęła się jesienią 2017 r., a ich cel stanowiło kilkaset komputerów firm z różnych branż: od paliwowej i gazowej po metalurgię, branżę energetyczną, budowlaną i logistyczną.
Kaspersky Lab opublikował nowy raport dotyczący ataków DDoS obejmujący drugi kwartał 2018 r. Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy eksperci z firmy zaobserwowali wykorzystywanie przez cyberprzestępców starych luk w zabezpieczeniach, jak również kamer i drukarek w celu przeprowadzania ataków DDoS, rozszerzanie swojej listy ofiar i czerpanie korzyści finansowych ze swoich działań z wykorzystaniem kryptowaluty.
Eksperci z Kaspersky Lab informują o rozprzestrzenianiu się nietypowego oszustwa, w którym użytkownicy są podstępnie pozbawiani swojego czasu i danych, a w niektórych przypadkach także pieniędzy, nie otrzymując w zamian nic. Tworząc fałszywe strony internetowe umożliwiające darmowe generowanie kart podarunkowych, cyberprzestępcy mogą „sprzedawać” dane użytkowników zewnętrznym stronom partnerskim, na które przekierowują swoje ofiary. Oszustwo jest coraz popularniejsze także w Polsce.
Smartfony od dawna pełnią nie mniej istotną rolę w firmach co komputery PC czy laptopy. Jednak z coraz większą mobilnością personelu wiąże się wzrost ryzyka cyberzagrożeń: według Kaspersky Lab w 2017 r. zarejestrowano 42 miliony prób ataków na urządzenia mobilne. Dlatego dzisiejsze firmy muszą nie tylko zarządzać mobilnością korporacyjną, ale również zapewnić ochronę urządzeniom i przechowywanym na nich wrażliwym danym przed zaawansowanymi zagrożeniami.
W drugim kwartale 2018 r. badacze z Kaspersky Lab zaobserwowali dużą aktywność w zakresie operacji APT, które były przeprowadzane głównie w Azji przez bardziej lub mniej znane ugrupowania cyberprzestępcze. Wiele z nich dobierało cele i czas swoich kampanii według klucza newralgicznych incydentów geopolitycznych. Te i inne trendy zostały omówione w najnowszym kwartalnym podsumowaniu opracowanym przez badaczy z Kaspersky Lab.
Z badania firmy Kaspersky Lab wynika, że 7 176 na około 32 000 publicznych sieci Wi-Fi w miastach, w których organizowane są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018, nie stosuje szyfrowania ruchu. Tym samym korzystanie z nich przez kibiców piłki nożnej odwiedzających te miasta jest potencjalnie niebezpieczne. Wyniki badania pokazują, że kibice powinni zadbać o swoje dane osobowe, zwłaszcza podczas korzystania z otwartych połączeń sieci Wi-Fi w miejscach, gdzie odbywają się mecze.
Badacze z Kaspersky Lab wykryli liczne luki w zabezpieczeniach popularnych inteligentnych kamer, które są często wykorzystywane jako elektroniczne nianie lub do celów wewnętrznego monitorowania bezpieczeństwa domu i biura. Z badania wynika, że wykryte błędy pozwalają atakującym m.in. uzyskać zdalny dostęp do materiałów filmowych i dźwięku z kamer, zdalnie wyłączyć te urządzenia i uruchomić na nich szkodliwy kod.
Według badaczy z Kaspersky Lab cyberprzestępcy zaczęli stosować wyrafinowane metody i techniki infekcji, zapożyczone z ataków ukierunkowanych, w celu instalowania oprogramowania do wydobywania kryptowaluty na zaatakowanych komputerach PC w firmach. Najbardziej skuteczne ugrupowanie zaobserwowane przez Kaspersky Lab zarobiło co najmniej 7 milionów dolarów, wykorzystując maszyny swoich ofiar przez zaledwie sześć miesięcy w 2017 r.
Według raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji spamu i phishingu w 2017 r., w ciągu ostatnich 12 miesięcy cyberprzestępcy śledzili globalne wydarzenia i wykorzystywali gorące tematy, takie jak FIFA 2018 oraz kryptowaluty, w celu wyprowadzenia użytkowników w pole i kradzieży ich pieniędzy lub informacji osobistych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności