Standardową metodą kradzieży danych jest socjotechnika – potencjalna ofiara zostaje zwabiona na zainfekowaną stronę internetową lub podstępnie nakłoniona do otworzenia pliku załączonego do wiadomości e-mail. Jak pokazuje badanie przeprowadzone w maju 2012 r. przez O+K Research na zlecenie Kaspersky Lab, rozpoznanie takiej wiadomości nie zawsze jest łatwe. 50% respondentów przyznało, że nie potrafi rozpoznać wiadomości phishingowej lub spreparowanej strony internetowej.
Kaspersky Lab informuje o uzyskaniu na terenie Stanów Zjednoczonych dwóch nowych patentów na zaawansowane, autorskie rozwiązania technologiczne. Nowe technologie mają na celu walkę z cyberprzestępczością - głównie poprzez skuteczną neutralizację zagrożeń na zainfekowanych systemach, a także identyfikowanie, analizowanie i blokowanie spamu generowanego przez botnety.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu poświęconego ewolucji spamu w II kwartale 2012 r. W badanym okresie udział spamu w ruchu pocztowym zmniejszał się i ostatecznie wynosił średnio 74,3%. To oznacza spadek o 2,3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Oprócz czynników sezonowych trend ten może mieć również związek z trudną sytuacją gospodarczą na świecie.
Kaspersky Lab opublikował przegląd aktywności spamerów w październiku 2011 r. W miesiącu tym pojawiły się masowe wysyłki wykorzystujące znajdujące się w centrum uwagi wydarzenia, zmieniły się cele ataków phishingowych, a źródła spamu były bardziej równomiernie rozłożone w większej liczbie państw.
Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, opublikował wyniki swoich najnowszych badań na temat spamu i jego pochodzenia - listę dwunastu krajów, z których pochodzi najwięcej niechcianych wiadomości w trzecim kwartale 2011.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu dotyczącego spamu w III kwartale 2011 r.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu o spamie dla września 2011 r. Nieznacznemu spadkowi niechcianych wiadomości towarzyszył nowy trik spamerów – użytkownicy otrzymywali e-maile z informacją, że grozi im pozew za rozsyłanie spamu.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu nowego artykułu poświęconego spamowi. Daria Gudkowa - autorka tekstu i szefowa działu analizy zawartości w Kaspersky Lab - przygląda się zjawisku niechcianych wiadomości e-mail od pierwszych działań rządowych mających na celu powstrzymanie spamerów, aż po czasy współczesne. W artykule nie zabrakło także prognoz na najbliższą przyszłość.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu o spamie dla sierpnia 2011 r. Mimo ogólnego spadku ilości spamu w porównaniu z lipcem, Polska po raz pierwszy awansowała do pierwszej dziesiątki listy największych źródeł niechcianych wiadomości e-mail.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu spamowego dla drugiego kwartału 2011 roku. Cyberprzestępcy stopniowo przywracają możliwości operacyjne botnetów zamkniętych w zeszłym i na początku bieżącego roku.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu spamowego dla drugiego kwartału 2011 roku. Cyberprzestępcy stopniowo przywracają możliwości operacyjne botnetów zamkniętych w zeszłym i na początku bieżącego roku.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu o spamie dla czerwca 2011 roku. Ilość spamu w ruchu pocztowym nieznacznie wzrosła w porównaniu z majem i wynosiła średnio 83,3%.
Uczestnicy festiwali muzycznych, fani sportu i urlopowicze są głównym celem rosnącej liczby sezonowych ataków scamu i vishingu
Firma Symantec przeanalizowała miesiąc maj 2011 roku pod kątem krążącego w sieci spamu. Analiza
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu o spamie dla kwietnia 2011 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem ilość spamu w ruchu pocztowym zwiększyła się o 1,2 punktu procentowego i wynosiła średnio 80,8%.