Od początku stycznia 2020 r. do końca czerwca 2021 r. technologie firmy Kaspersky wykryły ponad 93 000 prób infekcji wykorzystujących pięć najpopularniejszych platform streamingowych: Netflix, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video oraz Hulu. W przypadku seriali najczęściej wykorzystywane do rozprzestrzeniania szkodliwej aktywności były, ze względu na swoją popularność, takie tytuły jak: „The Mandalorian” oraz „Dom z papieru”.
Wyniki nowego
badania firmy Kaspersky pokazują, że 61% rodziców nie zawsze potrafi być wzorem dla swoich dzieci i niekiedy postępuje wbrew zasadom ustanowionym w kontekście korzystania z urządzeń cyfrowych i internetu.
Zaawansowane cybergangi nieustannie doskonalą swoje technologie, jednak mogą działać w różnych modelach. Podczas gdy jedne konsekwentnie trzymają się przyjętej strategii, inne stosują nowe techniki, taktyki oraz procedury. W trzecim kwartale bieżącego roku badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali, że Lazarus – zaawansowane i niezwykle produktywne ugrupowanie – rozwinęło swoje możliwości przeprowadzania ataków na łańcuch dostaw oraz wykorzystywało swoje wieloplatformowe środowisko MATA do celów cyberszpiegowskich.
Koniec z fake newsami? Teraz to możliwe dzięki naukowcom z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Badacze rozpoczynają prace nad projektem AntyFakeNews – systemem do ochrony użytkowników przed fałszywymi informacjami w sieci. To pierwszy tego typu projekt w kraju.
Instagram obchodzi jedenastą rocznicę swojego istnienia. W ciągu tego czasu z niewielkiego serwisu do udostępniania zdjęć stał się on jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie. Dzisiaj użytkownicy tej platformy mogą buszować w sklepach internetowych, spotykać podobnie myślące osoby, umawiać się do fryzjera, a nawet poznać miłość swojego życia. Zważywszy na to, jak wiele osób na świecie odwiedza Instagram każdego dnia, eksperci z firmy Kaspersky postanowili przypomnieć, jak uniknąć potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych osobowych, aby czerpać czystą przyjemność z tego serwisu.
Badacze z firmy Kaspersky odkryli zaawansowanego trojana BloodyStealer, sprzedawanego na forach darknetu i wykorzystywanego do kradzieży kont graczy na popularnych platformach do gier, takich jak Steam, Epic Games Store czy EA Origin. Wyposażony w funkcje, które utrudniają wykrycie oraz analizowanie go, jak również w kilka interesujących możliwości, a do tego oferowany w niskiej cenie subskrypcyjnej, BloodyStealer to doskonały przykład zagrożeń, z jakimi stykają się gracze online.
Dążąc do większej transparentności, Kaspersky opublikował informacje na temat zapytań dotyczących danych oraz ekspertyzy technicznej otrzymanych od agencji rządowych, organów ścigania oraz użytkowników w 2020 r. i pierwszej połowie 2021 r.
Google skonstruowało pierwszy dyskretny kryształ czasowy w komputerze kwantowym. Nowa kwantowa faza materii odkryta przez polskiego naukowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego podbija świat nauki.
Liczba użytkowników atakowanych trojanem bankowym QakBot wzrosła w pierwszych siedmiu miesiącach 2021 r. o 65% (do niemal 17,5 tysiąca) w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Ten wzrost aktywności skłonił badaczy z firmy Kaspersky do przeanalizowania zmian w nowych wersjach tego szkodliwego programu.
Według zespołu ICS CERT firmy Kaspersky niemal jeden na trzy komputery przemysłowe stanowił cel szkodliwej aktywności w pierwszej połowie 2021 r. W okresie tym cyberprzestępcy intensywnie wykorzystywali różne rodzaje oprogramowania spyware oraz szkodliwych skryptów podczas przeprowadzania swoich ataków. Tego rodzaju zagrożenia stanowią duże wyzwanie dla przemysłowych systemów sterowania.
Badacze z firmy Kaspersky wykryli FMWhasapp – szkodliwą wersję popularnej, nieoficjalnej modyfikacji dla komunikatora WhatsApp. Rozprzestrzenia ona trojana mobilnego Triada, który pobiera inne szkodliwe narzędzia, wyświetla uciążliwe reklamy, dodaje użytkowników do płatnych subskrypcji i przechwytuje wiadomości SMS.
Aż 76% respondentów, którzy przywiązują wagę do cyberbezpieczeństwa, nie potrafiło wskazać prób phishingu – wynika z badania firmy Tessian. Ten rodzaj cyberataku – polegający na zachęceniu użytkownika do kliknięcia w złośliwy link – ciągle jest skuteczny. Celem ataków są głównie środki finansowe, wrażliwe dane osobowe lub istotne informacje firmowe. Dlaczego, pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa na temat bezpieczeństwa, wciąż znajdują się osoby klikające w podejrzane linki?
Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się ewolucji spamu i phishingu w drugim kwartale bieżącego roku. Od ponad roku oszuści intensywnie wykorzystują
chaos związany z przesyłkami, aby skłonić użytkowników do otwarcia odnośników w phishingowych wiadomościach e-mail. W minionym kwartale trend ten utrzymał się. Co więcej, cyberprzestępcy stali się bieglejsi w tłumaczeniu swoich treści spamowych na różne języki. Wzrosła liczba fałszywych faktur, które były wystawiane na całym świecie i dotyczyły wszelkich płatności, od cła po koszty wysyłki. W przypadku takich wiadomości ofiary były często przekierowywane na fałszywą stronę internetową, gdzie mogły nie tylko stracić pieniądze, ale również ujawnić swoje dane dotyczące karty kredytowej.
Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób oszuści wykorzystują obecne wyzwanie epidemiologiczne, eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali wiadomości spamowe związane z pandemią oraz strony phishingowe przygotowane przez cyberprzestępców w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników. Od marca 2020 r. do lipca 2021 r. technologie firmy Kaspersky udaremniły ponad milion prób odwiedzenia takich stron przez użytkowników.
W drugim kwartale 2021 r. łączna liczba ataków DDoS zmniejszyła się o 38,8% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. oraz o 6,5% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Chiny znalazły się na pierwszym miejscu zestawienia krajów z największą liczbą serwerów, z których przeprowadzano ataki na urządzenia Internetu Rzeczy. Pierwsze miejsce na liście najczęściej atakowanych krajów zajęły Stany Zjednoczone, przed Chinami i – po raz pierwszy w historii – Polską. Najdłuższy atak DDoS w drugim kwartale 2021 r. trwał aż 776 godzin (ponad 32 dni).