Klienci największego na świecie sklepu internetowego Amazon masowo padają ofiarami przestępstwa: nieświadomie przelewają pieniądze na konta oszustów i nie ma podstaw do wypłacenia im odszkodowania.
Na rynku pojawił się nowy pakiet przedstawiciela marki Bitdefender w Polsce: Non-Profit - Bitdefender GravityZone Business Security.
Użytkownicy internetu na całym świecie muszą jeszcze wiele się nauczyć, aby opanować skuteczne stosowanie haseł w celu zapewnienia sobie ochrony online.
Badanie* przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, że ogromna większość osób jest skłonna porzucić portale społecznościowe, ponieważ uważa je za stratę czasu. Do dalszego korzystania z tych serwisów skłania użytkowników obawa przed utratą swoich cyfrowych wspomnień i kontaktu ze znajomymi.
Eksperci z Kaspersky Lab wykryli nietypową ewolucję w zakresie szkodliwego oprogramowania dla systemu Android: trojana Switcher. Szkodnik traktuje urządzenia nieświadomych użytkowników jako narzędzia do infekowania routerów Wi-Fi, zmieniając ich ustawienia DNS i przekierowując ruch z urządzeń połączonych z siecią na strony internetowe kontrolowane przez cyberprzestępców. W ten sposób użytkownicy stają się podatni na ataki phishingowe, szkodliwe oprogramowanie, adware i inne zagrożenia, a także sami rozprzestrzeniają infekcję. Atakujący utrzymują, że do tej pory zdołali przeniknąć do 1 280 sieci bezprzewodowych, głównie w Chinach.
Pod koniec października uruchomiona została nowa kryptowaluta Zcash. Według jej twórców jest to bezpieczniejsza alternatywa niż popularny już Bitcoin. Wkrótce po premierze cena monet Zcash gwałtownie wzrosła, po czym miał miejsce skokowy wzrost liczby instalacji aplikacji służących do generowania waluty Zcash na komputerach osobistych. W wielu przypadkach aplikacja podszywała się pod coś innego, a użytkownicy nie podejrzewali, że po jej zainstalowaniu ich komputery będą wykorzystywane przez przestępców do wydobywania monet Zcash.
Ataki DDoS (ang. Distributed Denial of Service), mające na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT, są niekiedy wykorzystywane przez cyberprzestępców, którzy chcą w ten sposób odwrócić uwagę firmy i spokojnie wślizgnąć się do systemu przez tylne drzwi – tak wynika z badania* przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International. Ponad połowa ankietowanych firm (56%) jest przekonana, że atak DDoS służył jako zasłona dymna dla innych rodzajów cyberprzestępczości. Spośród przedstawicieli tych firm ogromna większość (87%) przyznała, że padła również ofiarą ataku ukierunkowanego.
Chyba już nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że nie ma prywatności w Internecie i wszystko co przesyłamy i ściągamy może być podglądane. Dostęp do tych informacji mają służby specjalne, już jakiś czas temu weszła w życie ustawa inwigilacyjna, która jeszcze bardziej poszerza możliwości policji. Na wniosek odpowiedniego organu, można przejrzeć wszystkie nasze e-maile, wiadomości z portali społecznościowych lub SMSy.
Projekt NoMoreRansom powstał z inicjatywy Europolu, holenderskiej policji, firmy Intel Security i Kaspersky Lab. Dzięki projektowi około 2500 użytkowników pomyślnie odzyskało swoje dane zajęte przez ransomware.
Produkty firmy Bitdefender każdego roku biorą udział w wielu badaniach przeprowadzonych przez niezależne laboratoria. Nie podlega to wątpliwości, że wysokie wyniki jakie uzyskują pozwalają w pełni potwierdzić niezawodność tego oprogramowania.
65% polskich internautów przynajmniej raz dokonało w Internecie zakupu treści i usług cyfrowych: e-booka, muzyki, dostępu do platformy VoD, biletu czy gry. Najczęściej są to osoby do 24 roku życia i mieszkańcy mniejszych miast.
Nowa linia produktów Bitdefender 2017 właśnie weszła na polski rynek. Bitdefender Total Security Multi-Device, Bitdefender Family Pack, Bitdefender Internet Security, Bitdefender Antivirus Plus, Bitdefender Mobile Security oraz Bitdefender Antivirus for Mac to główni przedstawiciele marki Bitdefender do walki przeciw złośliwemu oprogramowaniu. Linia ta adresowana jest do użytkowników domowych i właścicieli małych firm.
Szkodliwe oprogramowanie stało się zagrożeniem online, które najczęściej nęka użytkowników — tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International. Jedna trzecia ankietowanych Europejczyków (35%) natknęła się na szkodliwe oprogramowanie online lub stanowiła jego cel, z czego jedna piąta (21%) padła ofiarą tego zagrożenia. Wielu użytkowników (31%), którzy zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem, nie wie, jak zagrożenie znalazło się na ich urządzeniach.
Z danych opracowanych przez markę Bitdefender, jeśli chodzi o złośliwe oprogramowania (ang. malware) na komputery stacjonarne w Polsce, dominujące są dwie rodziny zagrożeń Spyware i Adware, stanowiące 19,73% wszystkich raportów odnośnie malware, między kwietniem, a wrześniem 2016 roku.
Liczba użytkowników internetu, którzy zetknęli się z oprogramowaniem szyfrującym dane i żądającym zapłacenia okupu (tzw. ransomware), wzrosła ponad dwukrotnie w III kwartale 2016 r. i wyniosła 821 865 — tak wynika z kwartalnego raportu Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji zagrożeń IT. Liczba osób, które były atakowane w ten sposób, wzrosła już trzeci kwartał z rzędu.