Koszty związane z kredytem hipotecznym drastycznie rosną co nie jest optymistycznym zjawiskiem dla kredytobiorców. Nie ma się czemu dziwić, że usiłuje się znaleźć rozwiązanie obniżające koszt kredytu. Formalnie zmienne oprocentowanie kredytów niesie ze sobą ryzyko, jednak to co od kilka lat spotyka kredytobiorców nie jest standardową sytuacją.
Kredyty hipoteczne dla klientów indywidualnych to popularna oferta banków spotykająca się z dużym zainteresowaniem. Najczęściej zawieranymi kredytami są te oparte na oprocentowaniu zmiennym. Ryzyko związane ze wzrostem oprocentowania przy niestabilnej sytuacji na rynku finansowym jest spore, o którym bank ma obowiązek klienta rzetelnie poinformować. Na wzrost oprocentowania wpływ mają dwa czynniki jak marża banku stałej wartości wynikającej z umowy oraz ruchomy wskaźnik WIBOR. To właśnie WIBOR wzbudził sensację po tym jak zaledwie na przestrzeni dwóch lat wzrósł dwukrotnie. Unieważnienie WIBOR to dziś aktualny temat poddawany analizom prawnym jak i orzecznictwu sądowemu.
Finalna suma kredytu do spłaty znacznie odbiega od sumy uzyskanej na wyznaczony cel. Mimo, że oprocentowanie kredytu nie jest wysokie to w efekcie koszty kredytu nie są małe. Oprócz kapitału kredytu z każda rata spłacamy również odsetki, jak też opłaty okołokredytowe wynikające z umowy kredytowej. Każda umowa z bankiem jest nieco inna, co wynika z danej oferty, promocji, negocjacji z bankiem czy indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. W wielu przypadkach warunki udzielenia kredytu są dopasowywane indywidualnie do klienta, stąd też umów kredytowych nie da się porównywać i wymagają one analizy każdorazowo oddzielnie. Obojętne jakie by nie były ustalenia między bankiem a klientem na wysokość raty wpływ ma wskaźnik WIBOR biorący udział w wyliczeniu wysokości odsetek wraz z marża banku. Każdy wzrost WIBOR pociąga za sobą podwyżkę raty. Dopóki WIBOR wahał się wokół jednego procenta raty kredytowe nie były tak obciążające. Niesttey w bardzo szybkim tempie WIBOR zaczał szybowac w górę osiagajac w zaledwie dwa lata trzy procent, co spowodowało znaczny wzrost rat kredytów hipotecznych.
Z uwagi na sposób ustalania WIBOR poprzez umowę pomiędzy grupą największych banków co do potencjalnych transakcji międzybankowych wielu prawników wskazuje na sprzeczność z prawem WIBOR. Abuzywność WIBOR byłaby idealnym rozwiązaniem dla kredytobiorców, którzy zostali poszkodowani w wyniku nadużyć bankowych. Obserwując częstotliwość podwyżek i brak realnego uzasadnienia można domniemywać, że wskaźnik ten służy bankom do sztucznego kreowania zysku bez konieczności aneksowania umów kredytowych i negocjowania warunków kredytu z klientami. Stanowisko wskazujące na abuzywność WIBOR rzutuje na skutki zastosowania wskaźnika WIBOR. Z uwagi na sprzeczność z prawem powoduje wadliwość umowy kredytowj można wnosić roszczenie uneiwaznienia WIBOR jak też ubiegać się o darmowy kredyt na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim zawierającym możliwość zastosowania sankcji kredytu darmowego.