Wydawnictwo Telewizji Kino Polska - box filmów AGNIESZKI HOLLAND

Mamy przyjemność poinformować Państwa,że już 21 sierpnia 2008 będzie miał swą premierę nowy projekt Telewizji Kino Polska: Wydawnictwo Telewizji Kino Polska. Pierwszym przedsięwzięciem Wydawnictwa jest kolekcja wczesnych, polskich filmów Agnieszki Holland, która obejmuje: Zdjęcia Próbne, Aktorów Prowincjonalnych, Goraczkę i Kobietę Samotną.


O pakiecie:
Pierwszym zbiorem, który trafia do Państwa rąk, a jednocześnie inauguruje naszą działalność wydawniczą, jest kolekcja czterech wczesnych filmów Agnieszki Holland, współtwórczyni nurtu "kina moralnego niepokoju", wybitnej polskiej reżyserki i scenarzystki, laureatki wielu międzynarodowych nagród, autorki ponad dwudziestu filmów kinowych i telewizyjnych, między innymi: Zabić księdza (To kill a priest), Europa Europa, Olivier Olivier, Całkowite zaćmienie (Total Eclipse), Plac Waszyngtona (Washington Square), Strzał w serce (Shot in the heart), Kopia mistrza (Copying Beethoven). Przypominamy Państwu cztery filmy z wczesnego, polskiego okresu twórczości reżyserki, dzięki którym trwale zapisała się ona w pamięci polskiej publiczności jako twórca pełen wrażliwości na trudne tematy, pochylający się nad bohaterami zagubionymi, niespokojnymi, niejednoznacznymi, targanymi sprzecznościami i przez to właśnie, tak bardzo ludzkimi. Zdjęcia próbne, Aktorzy prowincjonalni, Gorączka i Kobieta samotna to filmy, w których niezapomniane, ważne role stworzyli Boguslaw Linda, Daria Trafankowska, Tadeusz Huk, Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz, Halina Łabonarska, Maria Chwalibóg i wielu innych wybitnych polskich aktorów. To filmy, które odcisnęły się na zbiorowej tożsamości Polaków, poruszając na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego stulecia tematy, które najbliższe były polskiemu społeczeństwu: bezwzględną chęć walki o wolność, niezależność, prawdę i ludzką godność.

O wydawnictwie:
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało powołane w 2008 roku w celu kontynuowania misji programowej telewizji Kino Polska na rynku DVD. Telewizja Kino Polska funkcjonuje od 5 lat jako jedyny kanał telewizyjny w Polsce i na świecie, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina, jest też pierwszym i jedynym kanałem tematycznym ze stałym pasmem polskiego kina niezależnego. Kino Polska jest laureatem telewizyjnego Oskara - nagrody Hotbird 2005 w kategorii "kanał filmowy", oraz nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2007 w kategorii "Program telewizyjny" za całokształt. Telewizja Kino Polska emituje polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, kroniki filmowe oraz kino niezależne; prezentuje również sylwetki autorów polskich filmów: reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, autorów muzyki, jak również początkujących, niezależnych, awangardowych twórców.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska będzie kontynuować te tradycje przygotowując skompilowane wydania polskich filmów wzbogacone o ikonografie i dodatki, które przybliżą widzom sylwetki twórców, oraz pozwolą "wąchać czas", w którym powstały prezentowane filmy.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska przygotowuje trzy serie wydawnicze:

· Pierwsza seria "Arcydzieła Polskiego Kina" będzie prezentować kompilacje filmów (często również tych zapomnianych) wielkich twórców polskiego kina.
· Druga seria "Przeboje Polskiego Kina" przybliży najszerzej pojęte kino gatunków, które, mamy nadzieję, znajdzie swoich widzów zarówno wśród fanów kryminałów, komedii, horrorów, jak i filmów psychologicznych, obyczajowych i historycznych. W serii "Przeboje Polskiego Kina" zaprezentujemy również serie filmów animowanych dla dzieci i dorosłych, oraz kino młodego widza.
· Trzecia seria "Awangarda/Off" przedstawia często nieznany szerokiej publiczności dorobek twórców awangardowych i niezależnych, działających poza oficjalnymi kanałami produkcji filmowej, na obszarze transgresji gatunków.

O Agnieszce Holland:


Agnieszka Holland. Reżyser i scenarzystka. Studia w Praskiej Szkole Filmowej (FAMO) ukończyła w 1971 roku.
Rozpoczęła pracę jako asystent reżysera u boku Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Iluminacja". W latach 1972-1981 należała do Zespołu Realizatorów Filmowych "X" kierowanego przez Andrzeja Wajdę. Jako scenarzystka pracowała m. in. przy filmach A. Wajdy, A. Zajączkowskiego, J. Bogajewicza. Samodzielnie i wraz z mężem Laco Adamikiem wyreżyserowała wiele sztuk teatralnych (m. in. "Emigranci", "Woyzeck") oraz telewizyjnych inscenizacji klasyki ("Lorenzaccio", "Proces"). Na prawdziwy, samodzielny debiut reżyserski czekała do 1978 roku. "Aktorzy prowincjonalni", jedno ze sztandarowych dzieł tzw. kina moralnego niepokoju, przynieśli Holland m.in. nagrodę FIPRESCI na MFF w Cannes, otwierając tym samym długą listę nagród w jej dorobku. Od początku kariery Holland imponuje odwagą w wyborze tematów i ich interpretacji. W "Gorączce" (1980) bohaterami są młodzi PPS-owcy z początku XX wieku, w "Kobiecie samotnej" (1981) kochankowie "epoki kartek na mięso" - dojrzała rozwiedziona kobieta i kaleki młody mężczyzna. W nakręconych już po wyjeździe na zachód i nominowanych do Oscara (druga nominacja za scenariusz do filmu "Europa, Europa") "Gorzkich żniwach" (1985) opowiada historię trudnej miłości z czasów okupacji - Niemca i ukrywającej się u niego Żydówki; w "Zabić księdza" (1988) sięga do sprawy morderstwa księdza Popiełuszki, a w "Całkowitym zaćmieniu" (1995) opowiada o homoseksualnym związku francuskich poetów Verlaine'a i Rimbaud'a. Postaci z filmów Holland to często zwykli ludzie uwikłani w paradoksy Wielkiej Historii. Reżyserka rzadko skupia się jednak na tej ostatniej, koncentrując się raczej na prawdzie psychologicznej i emocjach bohaterów.

Agnieszka Holland jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy, a od roku 2008 prezydentem Polskiej Akademii Filmowej.


Komentarze
Polityka Prywatności