Przemysław Wojcieszek (Głośniej od bomb, W dół kolorowym wzgórzem), 15 lipca rozpoczął we Wrocławiu zdjęcia do swego najnowszego filmu MADE IN POLAND. Reżyser, po trzech latach pracy w teatrze, która zaowocowała głośnymi w całym kraju spektaklami (Osobisty Jezus, Darkroom) powrócił na plan filmowy. MADE IN POLAND to opowieść o wściekłym na świat ex-ministrancie Bogusiu, który tatuuje sobie na czole "fuck off" i z metalowym prętem rusza wzniecić rewolucję na blokowisku.
Historia ta miała oryginalnie postać scenariusza filmowego, lecz pomimo usilnych starań nie udało się zgromadzić budżetu niezbędnego do nakręcenia filmu kinowego.W tej sytuacji autor zaadoptował tekst na potrzeby sceny. Teatralna wersja tej opowieści, zrealizowana jesienią 2004 roku w legnickim, teatrze była ogromnym i spektakularnym sukcesem. Przez wielu krytyków spektakl uznany został za jedną z najważniejszych premier w Polsce i o Polsce. Wojcieszek za jego reżyserię otrzymał m.in. Laur Konrada, główną nagrodę na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Teraz historia Bogusia trafia w końcu na taśmę celuloidową.
W MADE IN POLAND Wojcieszek „Śmieje się z polskiej rzeczywistości, z upadłych ideałów i wartości. Pokazuje skrajności autorytetów. Z jednej strony Broniewski, poeta-komunista, z drugiej – ikona popkultury Krzysztof Krawczyk. Śmieje się z młodzieńczego buntu przeciwko wszystkiemu. /.../ Ale to śmiech przez łzy, bo MADE IN POLAND, choć operuje groteską i komizmem, jest gorzkim obrazem Polski dziś, na wielkomiejskim blokowisku”. (www.pmedia.pl).
Autorska historia Wojcieszka to doskonały obraz Polski B z jej zagubionymi i odrzuconymi mieszkańcami, którzy w zwyczajnym życiu nieudolnie szukają wartości, ale nie poddają się. Reżyser prowadzi widzów od naturalizmu do baśniowego finału. (www.culture.pl)
W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Janusz Chabior (Wiktor), Eryk Lubos (Zenek) i Przemysław Bluszcz (ks. Edmund), którzy brali już udział w poprzednich projektach Wojcieszka. W rolę Bogusia, głównego bohatera, wcielił się Piotr Wawer, absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, obecnie współpracujący z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatrem Studio w Warszawie. Wawer występuje w filmach od 10. roku życia, zagrał m.in. w Dwóch księżycach Andrzeja Barańskiego, Porach na czarownice Piotra Łazarkiewicza oraz serialu Miasteczko. W pozostałych rolach występują: Grzegorz Sowa (Emil), Wiesław Cichy (Fazi), Halina Rasiakówna (Marianna), Dariusz Maj (Tomaszek), Ryszard Węgrzyn (Kazimierz), Michał Majnicz (Grześ), Magdalena Kuta (Irena), Monika Frączek (ekspedientka)
Autorką zdjęć do MADE IN POLAND jest Jola Dylewska, która pracowała przy trzech poprzednich filmach Wojcieszka (Głośniej od bomb, W dół kolorowym wzgórzem, Doskonałe popołudnie). Inne filmy w jej dorobku to m.in. Rozmowa z człowiekiem z szafy, Królowa aniołów (reż. Mariusz Grzegorzek) i Chłopiec na galopującym koniu (reż. Adam Guziński).
Dylewska również sama reżyseruje filmy. W 2001 roku zrealizowała film dokumentalny ukazujący sylwetkę Piotra Dumały (Świat według Piotra D.). Na tegorocznej edycji Festiwalu Era Nowe Horyzonty pokazywany jest jej ostatni dokument Po-Lin. Okruchy pamięci, opowiadający o przedwojennej Polsce, gdzie współistniały dwie kultury: żydowska i polska.
PRZEMYSŁAW WOJCIESZEK (ur. 1974) – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, producent. Uważany za czołowego twórcę polskiego kina niezależnego, który konsekwentnie realizuje swoją wizję kina. Nie boi się mówić o rzeczach trudnych, wstydliwych, bolesnych. Nie stroni od radykalnych, kontrowersyjnych wypowiedzi - wolę pedałów od powstańców... Z właściwą sobie ironią wyśmiewa dzisiejsze postawy i grzechy główne Polaków. Jak rzadko który polski twórca, bardzo trafnie i prawdziwie opisuje Polskę przełomu XX i XXI wieku. Jest wnikliwym obserwatorem zarówno postaw ludzkich, jak i przemian społecznych. Sam pisze scenariusze do swoich projektów. Jest też autorem scenariusza do filmu Poniedziałek Witolda Adamka (1998).
W 1999 Wojcieszek zadebiutował w kinie głośnym filmem offowym Zabij ich wszystkich, który od razu stał się wydarzeniem i otworzył mu drogę do profesjonalnego kina. Kolejne filmy - Głośniej od bomb (2001), W dół kolorowym wzgórzem (2004) i Doskonałe popołudnie (2005) - umocniły jego pozycję jako jednego z najlepszych (i najbardziej płodnych) reżyserów młodego pokolenia.
W 2005 roku Wojcieszek otrzymał Paszport Polityki w kategorii FILM za "oryginalne dzieła będące manifestem pokolenia trzydziestolatków szukających dla siebie miejsca w naszej rzeczywistości". Jednak sam reżyser mówi: Nie ma czegoś takiego jak pokolenie trzydziestolatków. Jest się pokoleniem, kiedy ma się dwadzieścia parę lat. /.../ Nie interesuje mnie bycie gwiazdą grupy rówieśniczej. Chcę kreować własny świat przefiltrowany przez moją wrażliwość. I cieszę się kiedy ta wypowiedź wchodzi w relację w doświadczeniem życiowym widza.”
Wojcieszek jest bez wątpienia jednym z najbardziej wyrazistych polskich reżyserów tworzących autorskie, bezkompromisowe kino.
FILMOGRAFIA
2005 - DOSKONAŁE POPOŁUDNIE Reżyseria, Scenariusz,
2004 - W DÓŁ KOLOROWYM WZGÓRZEM Reżyseria, Scenariusz,
2001 - GŁOŚNIEJ OD BOMB Reżyseria, Scenariusz,
1999 - ZABIJ ICH WSZYSTKICH Reżyseria, Scenariusz,
1998 - PONIEDZIAŁEK Scenariusz,
NAGRODY FILMOWE
2007 - DOSKONAŁE POPOŁUDNIE Lubomierz (FF Komediowych) Brązowy Granat
2006 - DOSKONAŁE POPOŁUDNIE Werona (Międzynarodowy Festiwal Filmów o Miłości) Nagroda Jury Młodzieżowego
2006 - DOSKONAŁE POPOŁUDNIE Nowy Jork (Nowojorski Festiwal Filmów Polskich) Nagroda "Ponad Granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego
2005 - DOSKONAŁE POPOŁUDNIE Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF) Nagroda Prezydenta miasta Warszawy "za wrażliwość społeczną"
2005 - DOSKONAŁE POPOŁUDNIE Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) nagroda Stowarzyszenia Zagranicznych Organizatorów Polskich Festiwali
2004 - W DÓŁ KOLOROWYM WZGÓRZEM Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) nagroda za reżyserię
2003 - GŁOŚNIEJ OD BOMB Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepszy scenariusz
2002 - GŁOŚNIEJ OD BOMB Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") nagroda dziennikarzy
1999 - ZABIJ ICH WSZYSTKICH Grand Prix na I Festiwalu Filmów Amatorskich w Zielonej Górze
INSCENIZACJE TEATRALNE
2008 - MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY – Teatr Polonia w Warszawie
2007 - ZAŚNIJ TERAZ W OGNIU - Teatr Polski, we Wrocławiu
2007 - JA JESTEM ZMARTWYCHWSTANIEM - Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
2006 - OSOBISTY JEZUS - Teatr Dramatyczny im. H. Modrzejewskiej w Legnicy
2006 - DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU - TR Warszawa, reżyseria; tekst: Dorota Masłowska
2006 - DARKROOM, na motywach powieści Rujany Jeger - Teatr Polonia
2005 - COKOLWIEK SIĘ ZDARZY, KOCHAM CIĘ - TR Warszawa
2004 - MADE IN POLAND - Teatr Dramatyczny im. H. Modrzejewskiej w Legnicy
NAGRODY ZA PRZEDSTAWIENIE MADE IN POLAND
-----------------------------------------------------------
Dystrybutorem filmu MADE IN POLAND jest Agencja Promocji Mañana
Kontakt z mediami: Agnieszka Koperniak = agnieszka@manana.pl