Bałkany wyobrażone
„’Bałkany wyobrażone’ niemal natychmiast po wydaniu weszły do kanonu lektur nie tylko historyków europejskiej cywilizacji czy analityków politycznej współczesności, ale i antropologów kultury oraz przedstawicieli innych dziedzin humanistyki zainteresowanych tym regionem. To książka przesycona duchem zrozumienia i empatii, konsekwentnie ilustrująca swe motto, które głosi, że Bałkany można kochać ani się nimi nie szczycąc, ani się ich nie wstydząc.” prof. Maria Dąbrowska-Partyka.
"'Bałkany wyobrażone" są budzącą szacunek pracą naukową, której nie sposób wszelako zakwalifikować do kategorii nużących czytelnika i abstrakcyjnych dla nie-znawcy rozpraw. Przeciwnie - stanowią lekturę pasjonującą dla każdego odbiorcy zainteresowanego ewolucją stereotypowych wyobrażeń o innych kulturach, przy czym realia bałkańskie dookreślają tu jedynie współrzędne obszaru, który wydarzenia ostatniego piętnastolecia zamknęły w takim właśnie negatywnym i uproszczonym medialnym oglądzie."
prof. Lech Miodyński
"Książką 'Bałkany wyobrażone' Maria Todorova potwierdza swoją reputację jednego z najwybitniejszych bałkańskich historyków. Bałkany wyobrażone to książka pełna pasji, naukowa, wciągająca, polemiczna, ambitna, odważna."
"Slavic Review"
O autorce: Maria Todorova, urodzona w 1949 roku w Sofii, historyczka i filozofka. Wykłada współczesną historię Bałkanów na Unversytecie Illinois.
Do jej najważniejszych publikacji należą: "Balkan Family Structure and the European Pattern: Demographic Developments in Ottoman Bulgaria", "English Travelers' Accounts on the Balkans", "England, Russia, and the Tanzimat", "Historians on History", "The History of the Balkan Peoples - 1702-1704". Jest także autorką licznych artykułów dotyczących społecznej i kulturowej historii Bałkanów oraz tamtejszych problemów demograficznych i historiograficznych. Obecnie zajmuje się zagadnieniem nacjonalizmu, zwłaszcza symboliki nacjonalistycznej, specyfiki pamięci i mitologii narodowej w Bułgarii i na Bałkanach.
Była wykładowcą na University of Florida oraz Uniwersytecie Sabanci w Istambule. W 2000 roku trzymała także prestiżowe stypendium Johna Simona Guggenheima.