Podróż na Alaskę
„Podróż na Alaskę” to znakomity dziennik podróży w czasie i przestrzeni. Wybitny intelektualista i pisarz Bora Ćosić wraz z żoną Lidiją Klasić zabiera nas do kraju, w którym się urodził, a który nie istnieje już ani na geograficznych ani na mentalnych mapach - do byłej Jugosławii, na Alaskę swego życia. Barwne portrety jugosłowiańskiej bohemy, reminiscencje lektur, zaduma nad burzliwą historią ostatnich dekad XX wieku tworzą swoisty pejzaż pamięci zaznaczony jedynie cienkim konturem czasu.
Łagodna zaduma nad światem zapamiętanym i zastanym nie osłabia jednak znakomitego pióra Mistrza. Ostra jak brzytwa ocena kondycji współczesnego świata i nieprzyjemna prawda o cynizmie rodaków wypowiedziana prosto w twarz zapiera dech i budzi szacunek.
"Bory Ćosicia podróż 'do Jugosławii', jest wędrówką po wspomnieniach, ale
i poszukiwaniem nici łączącej przeszłość z teraźniejszością. Opowieścią
o artystach, intelektualistach, umysłach mądrych, wolnych i odważnych."
Miłada Jędrysik
O autorze: Bora Ćosić (ur. w Zagrzebiu Zagrzeb w 1932 roku) mieszkał najpierw w Królestwie Jugosławii, potem bardzo długo w powojennej republice Tity. W dzieciństwie przeżył niemiecką okupację Belgradu (1941-1944), a na początku lat dziewięćdziesiątych znalazł się na dobrowolnym wygnaniu. Dziś mieszka w Berlinie. Rozgłos zdobył książką "Rola mojej rodziny w światowej rewolucji" (1969, wyd. pol. 2002), napisaną w stylu burleski, przypominającym amerykańskie komedie z lat dwudziestych i trzydziestych. Jako że jego marksizm łączył się raczej z braćmi Marx, miał problemy z cenzurą "miękkiego" jugosłowiańskiego socjalizmu. Na początku wojen bałkańskich napisał Dnevnik apatrida (1981, "Dziennik apatrydy"), potem jeszcze dwadzieścia książek, też apatrydzkich. Ostatnio publikuje także poezję.
W Polsce, oprócz "Roli mojej rodziny", ukazała się także jego książka prozatorska "Deklaracja celna" (2003).