RÓWNOŚĆ
Żądanie równości jest głównym postulatem w nowoczesnej polityce. Jednak co dokładnie rozumiemy przez równość? Czy zagraża ona innym ważnym wartościom? Czy jest to żądanie, które powinniśmy wspierać, czy kwestionować? Żądanie równości jest głównym postulatem w nowoczesnej polityce. Jednak co dokładnie rozumiemy przez równość? Czy zagraża ona innym ważnym wartościom? Czy jest to żądanie, które powinniśmy wspierać, czy kwestionować?
W sferze ekonomicznej i społecznej zajmuje się ideałem merytokracji i bardziej radykalnymi teoriami egalitarnej sprawiedliwości, rozwiniętymi w pracach Johna Rawlsa i Ronalda Dwornika. W sferze prawnej omawia wyzwania, jakie konwencjonalnym koncepcjom równego obywatelstwa stawiają feminizm i wielokulturowość. W zakończeniu White zastanawia się, czy równość powinna stać się globalna, oraz analizuje współczesne argumenty za i przeciw trwałej obecności równości w życiu politycznym bogatych społeczeństw demokratycznych.
Równość Stuarta White’a, pisana na pograniczu filozofii politycznej, socjologii i historii myśli politycznej, zainteresuje studentów i badaczy filozofii oraz nauk społecznych, a także wszystkich tych, których interesują żywotne wartości życia politycznego w demokracji.
Stuart White jest asystentem i tutorem nauk politycznych w Jesus College w Oxfordzie (Wielka Brytania).
Stuart White, Równość, Seria Key Concepts, przeł. Marcin Wilk, Sic! Warszawa 2008, 244 s., oprawa miękka, cena detaliczna 34,90 zł,
ISBN 978-83-60457-58-0
Patronat medialny: Onet.pl