Uwaga! nowa grupa wydawnicza i nowe ciekawe wydawnictwo

Z ogromną przyjemnością prezentujemy Państwu pierwszą książkę debiutującego na polskim rynku krakowskiego wydawnictwa Karakter i jednocześnie nową grupę wydawniczą, którą w celu wspólnego działania na rynku książki stworzyły wydawnictwa Czarne i Karakter. Podstawą współpracy jest zbieżność wizji rozwoju i misji wydawnictw. Obie oficyny stawiają na ambitną ofertę z peryferii bliskich (Czarne) i dalekich (Karakter).

Oba wydawnictwa wyznają zasadę fair play w biznesie, wierząc że współpraca i synergia stwarzają lepsze warunki dla rozwoju niż bezpardonowa konkurencja. Inspiracją dla zasad, na których działa grupa, są rozwiązania istniejące na francuskim rynku książki. Wydawnictwo Czarne jest dystrybutorem książek Karakteru, Karakter zajmuje się sprzedażą praw zagranicznych książek Czarnego. Oba wydawnictwa wspierają się i wymieniają doświadczeniami oraz pomysłami.

Więcej informacji o wydawnictwie Karakter: www.karakter.pl

O KSIĄŻCE:

Rytmiczna, komiczna, deliryczna i tragiczna historia baru „Śmierć kredytom" spisana przez jego stałego bywalca, zwanego Kielonkiem.

Kiedy właściciel powierza Kielonkowi zeszyt i misję uwiecznienia słynnej na całe Kongo spelunki, ten nie protestuje. Nie chce jednak być jego murzynem, czuje się wolnym twórcą i nie zamierza nikogo oszczędzać. Tak powstaje jedyna w swoim rodzaju opowieść o klientach baru: człowieku w pampersach; Drukarzu, który „zaliczył Francję", ożenił się z białą kobietą i wrócił pokonany przez własnego syna; o słynnej Spłuczce, z którą nikt nie mógł się równać w wykonywaniu pewnej codziennej czynności i jej legendarnym pojedynku z „Kazimierzem, żyjącym na poziomie", a także o samym Kielonku, niegdyś szacownym obywatelu, dziś człowieku przegranym.

Literatura afrykańska? Proszę bardzo: bez wielkich liter, bez kropek, tekst, który się leje bez ładu i składu... Czego się można było spodziewać? Bo chyba nie ponad setki aluzji i cytatów ze światowej literatury poukrywanych między wierszami... A jednak! Już sama nazwa baru nawiązuje do słynnej powieści Céline'a, imię jego właściciela, Uparty Ślimak, to tytuł powieści algierskiego autora, Rachida Boudjerdra, zaś wspomniany pojedynek Spłuczki i Kazimierza żyjącego na poziomie jako żywo przypomina pewną scenę z Gargantui i Pantagruela Rabelais'go i tak dalej, i tak dalej...

Ta groteskowa, burleskowa wręcz powieść to z jednej strony satyra na Afrykę, z jej kompleksami, poczuciem niższości i wykluczenia, z drugiej – na świat zachodni, próżny i traktujący innych z protekcjonalną wyższością. Mabanckou niczym Gombrowicz gra wszystkim na nosie, rozbija klisze, wysadza w powietrze zasady interpunkcji i kulturowe stereotypy. Kielonek to literacki majstersztyk, który łączy w sobie humor i powagę, lekkość formy i doniosłość treści. Tę książkę trzeba czytać na głos, skandować, rapować i poddać się obezwładniającemu rytmowi jej fraz.  

„Pisarstwo Mabanckou to żywioł, który porywa wszystko, co napotka na drodze: słowa, hipokryzję, konwenanse, polityczna poprawność, afrykańską tożsamość. A nawet interpunkcję: zostały tylko przecinki, nie ma kropek!"

Bernard Pivot

O AUTORZE:

Alain Mabanckou urodził się w 1966 roku w Republice Konga (dawniej Kongo Brazzaville). Ukończył studia prawnicze w Paryżu, obecnie wykłada literaturę frankofońską i afroamerykańską na uniwersytecie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści. Kielonek, opublikowany we Francji w 2005 roku, przyniósł mu rozgłos i nagrodę Prix des Cinq Continents.
Za kolejną powieść, Mémoires du porc-épic, rok później otrzymał prestiżową Prix Renaudot.

Jest osobą obdarzoną dużym temperamentem i talentem oratorskim. Zapytany niedawno przez jednego z francuskich dziennikarzy, czy jako Kongijczyk nie ma problemów z językiem francuskim (dodajmy, że w Kongo jest to język urzędowy), odpowiedział: „Ja miałbym mieć problemy z językiem francuskim? Ależ to język francuski ma problemy ze mną!".

 

Data wydania:                          25 września 2008

Nakład:                                   3000 egzemplarzy

Format:                                   120x195mm

Objętość:                                200 stron

Cena detaliczna:                       32 zł

Oprawa:                                  miękka ze skrzydełkami

ISBN:                                     978-83-927366-0-8

Patroni medialni:                       TOK FM, Res Publica Nowa, Afryka.org, Onet.pl, Independent.pl


Komentarze
Polityka Prywatności