Nagroda Cogito dla Małgorzaty Szejnert

Z ogromną satysfakcją informujemy, że wydana przez Wydawnictwo Znak książka Czarny ogród Małgorzaty Szejnert otrzymała Nagrodę Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej. – W finale znalazły się wszystkie gatunki literackie – mówiła przewodnicząca jury Julia Hartwig. – Jedynym kryterium była doskonałość utworu. „W przypadku Czarnego ogrodu mamy do czynienia z dziełem literatury epickiej, wywiedzionym z polskiej tradycji reportażu – napisało w uzasadnieniu werdyktu jury.

– Mies zkańcy Śląska zgodnie podkreślają, że taki utwór mógł powstać tylko pod piórem pisarza spoza Śląska”.

– Choć ogród to czarny, z opowieści tej bije jasne światło – powiedziała Julia Hartwig.
Nagrodę - statuetkę i czek na 200 tys. złotych wręczyli prezes Telewizji Polskiej Krzysztof Urbański i prezes Polskiego Radia – Krzysztof Czabański.
– Dziękuję moim bohaterom z Giszowca i Nikoszowca, którzy pomogli mi tę książkę napisać – mówiła Małgorzata Szejnert po odebraniu nagrody.

 

* * *

 

(...) Imponujące dokonanie sztuki dziennikarskiej, zachwycająco bogate, zawsze konkretne, ale obiektywne. Jest to historia spółki Giesche (która splajtowała w zeszłym roku), historia Niemiec, Śląska i Polski w opisywanym dwustuletnim okresie, historia powstawania życia Giszowca i Nikiszowca, a co najważniejsze – historia kilku wybranych ro dów z Giszowca, które przewijają się i krzyżują przez paskudny wiek XX.


Nagromadzenie wiedzy, obfitość faktów i całego gąszczu pogranicznych losów ludzi – a zwłaszcza talent autorki – zapierają dech. Książka pani Szejnert da się przyrównać do olbrzymiego meteorytu, który spadł na naszą ziemię. To z całą pewnością „dzieło życia" autorki. Dla mnie to arcydzieło w zbiorze śląskiej tematyki, które ukazuje autentyczną magię Górnego Śląska i mądrą filozofię długiego trwania jego mieszkańców (którą pani Szejnert wyłuskała w rozmowach z ludźmi) - „A my to smolymy!”.

Kazimierz Kutz

Komentarze
Polityka Prywatności