Z przyjemnością przedstawiam Państwu album Rafała Sarneckiego – jazzowego gitarzysty młodego pokolenia. Premiera odbędzie się 11 października 2008. Płyta została wytłoczona na złotym nośniku, jej sugerowana cena wynosi 34,90 zł. Pierwsze ścieżki nagrane zostały prawie rok temu. Przyziemne informacje od wydawcy przekazuję na samym początku, w kwestii samej muzyki oddając głos liderowi projektu.
Maciej Stryjecki
Songs From a New Place
„Moja nowa płyta zawiera utwory, które powstały w czasie trzyletniego pobytu w Nowym Jorku. Życie w tym mieście było dla mnie szansą usłyszenia ogromnej ilości muzyki, która często nie dociera do Europy z różnych powodów, lub dociera z dużym opóźnieniem. Artystyczny oddech miasta przyciąga oryginalnych muzyków ze wszystkich stron świata, którzy jeszcze nie stali się popularni poza wąskim kręgiem znawców. Przyjeżdżają oni do Nowego Jorku, ponieważ żadne inne miejsce nie daje takich możliwości rozwoju. Mi dało
rozszerzenie spojrzenia zarówno na improwizację jak i kompozycję. „Songs From a New Place” jest udokumentowaniem pomysłów i koncepcji, które powstały w wyniku zderzenia dotychczasowej wiedzy z tym, co usłyszałem i przeżyłem w Nowym Miejscu.
Wszystkie utwory powstały w całości lub zostały ukończone w czasie studiów na wydziale Jazz & Contemporary Music uniwersytetu New School. Szkoła ta dała mi szansę kontakt z największymi gwiazdami jazzu jak: Buster Williams, Reggie Workman, Peter Bernstein, Adam Holzman. Czterech moich nauczycieli w New School grało z Milesem Davisem, sześciu grało w Jazz Messengers. Niektórzy występowali z Charlie Parkerem, Johnem Coltranem, Duke Ellingtonem, Colemanem Hawkinsem.
Kompozycje, które przywiozłem z Nowego Jorku są czasem uznawane przez muzyków za trudne. Jest to związane z wykorzystaniem nieparzystych i zmiennych metrów, modulacji oraz niestandardowych akordów i rozwiązań harmonicznych. Niektórzy wiążą to z faktem, że jazz nowojorski jest bardziej zaawansowany, nowoczesny. Są też tacy, którzy twierdzą, że moje utwory są skomplikowane ponieważ jestem z wykształcenia fizykiem. Zanim wyjechałem do New School ukończyłem studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w specjalizacji Fizyka Atmosfery. W 2000 roku zdobyłem I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Fizycznej i wyjechałem do Anglii żeby reprezentować nasz kraj na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. W czasie studiów przekonałem się jednak, że chcę poświęcić swoje życie muzyce. Pomogły mi w tym osiągnięcia jako gitarzysty. W wieku 19 lat zdobyłem I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Gitarzystów Jazzowych „Guitar City 2002”. Zacząłem również występować ze znanymi polskimi muzykami takimi jak Janusz Muniak, Maciej Strzelczyk czy Janusz Skowron.
Wbrew temu co niektórzy uważają, nie korzystam z wzorów matematycznych w procesie komponowania. Wręcz przeciwnie, staram się aby moje utwory były jak najbardziej przejrzyste i logiczne. Jeśli tylko znajdę element, który jest zbędny - usuwam go, jeśli coś mogłoby być łatwiejsze – natychmiast upraszczam. W ten sposób staram się być szczery.
Bardzo duży wkład aranżacyjny w płytę mieli muzycy, z którymi współpracuję. Głębokie porozumienie, jakie nas łączy spowodowało, że postanowiłem nagrać album właśnie z nimi, a nie Nowojorczykami. Oni spowodowali, że jestem dumny z brzmienia, jakie udało się nam osiągnąć. Duże znaczenie przy pracy nad płytą miało wsparcie duchowe Pawła Kaczmarczyka, którego poznałem wiele lat temu. Współpracowaliśmy wielokrotnie w bardzo różnorodnych stylistycznie projektach. Paweł pomógł mi uwierzyć, że nagranie tej płyty ma sens. Wspierał mnie na wszystkich etapach jej powstawania.
Płyta została nagrana w Polsce w studiu „Tokarnia” w Nieporęcie. Miksowanie i mastering odbyły się w Nowym Jorku. Miks wykonał Dave Darlington, laureat nagrody Grammy za „Alegrię” Wayne Sortera. Pracował nad nagraniami takich artystów jak Herbie Hancock, Brad Mehldau lub Lionel Loueke. Mark Wilder, który wykonał mastering pracuje na co dzień dla Sony, skupiając się na odświeżaniu nagrań legend jazzu.”
Rafał Sarnecki