TO OŚLEPIAJĄCE, NIEOBECNE ŚWIATŁO

Nagroda Impac 2004. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Maroko, tajne więzienie Tazmamart. Bohater powieści, skazany za udział w zamachu na króla, zostaje – podobnie jak jego towarzysze – osadzony w celi wielkości grobu. Pod ziemią, bez światła, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, ma umierać długo i w męczarniach. Jest jednak coś, co sprawi, że po osiemnastu latach nadal będzie żył i kiedy wyjdzie na wolność, opowie innym tę wstrząsającą historię. Tahar Ben Jelloun nada zaś jego relacji doskonałą artystyczną formę.


To jedna z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących powieści ostatnich lat. Wpisuje się w tradycję literatury łagrowej i obozowej, ale wprowadza do niej nowe tony: orientalną wrażliwość i islamski mistycyzm. Dla jednych książka Ben Jellouna będzie zapisem dramatycznych przeżyć, dla innych - poetycką opowieścią o wyzwoleniu. Jest jednocześnie jednym i drugim: ukazuje pełnię człowieczeństwa.

Wyobraźnia w walce z barbarzyństwem. Literatura jako ostateczna forma wolności
.
"L'Express"
Arcydzieło, które pokazuje - a udaje się to tylko nielicznym książkom
- co powinno być celem literatury
.
Z werdyktu jury nagrody Impac


Tahar Ben Jelloun urodził się w 1944 roku w Fezie, w Maroku. Jest jednym z najbardziej znanych żyjących autorów piszących po francusku. Studiował filozofię, socjologię i psychiatrię. W 1971 roku wyemigrował do Francji. Zadebiutował powieścią Harrouda (1973 r.), docenioną przez Barthesa i Becketta. Jest autorem kilku tomików poetyckich i kilkunastu powieści, z których dwie, Dziecko piasku i Święta noc (Nagroda Goncourtów, 1987 r.) ukazały się po polsku w jednym tomie, w przekładzie Małgorzaty Cebo (PIW, 1990 r.). Fragmenty innych powieści zostały opublikowane w "Literaturze na Świecie".

W swej twórczości Ben Jelloun często odwołuje się do arabskiej tradycji, baśni i legend, a jednocześnie porusza drażliwe tematy, jak np. prostytucja dziecięca, problem tożsamości płciowej, seksualności, pozycji społecznej kobiet, imigracji.

Data wydania: 20 października 2008
Format: 120x195
Objętość: 272 strony
Cena detaliczna: PLN 33
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-927366-1-5
Patroni medialni: TOK FM, Res Publica Nowa, Afryka.org, Onet.pl, Independent.pl, Zwierciadło, Refugee.pl


Komentarze
Polityka Prywatności