Kolejną kolekcją, którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest inaugurujący serię „Przeboje Polskiego Kina” zbiór trzech zrealizowanych w okresie PRL-u polskich komedii o miłości, które pomimo realizacyjnej skromności i prostoty wciąż zachwycają lekkością i wdziękiem. Na TO WŁAŚNIE MIŁOŚĆ składają się filmy ukazujące zabawne perypetie trzech par: zdolnego, lecz ubogiego plastyka i córki handlarzy z bazaru Różyckiego - Małżeństwo z rozsądku, rozczarowanej niesłownym kochankiem pani architekt i przystojnego oficera MO -
Lekarstwo na miłość, oraz popularnej sportsmenki i wybitnego, ale pozostającego w cieniu sławy żony, kompozytora - Mąż swojej żony.. W rozrywkowych miłosny komediach w reżyserii mistrzów gatunku: Stanisława Barei i Jana Batorego zobaczymy całą plejadę gwiazd polskiego ekranu, m.in.: Kalinę Jędrusik, Krystynę Sienkiewicz, Elżbietę Czyżewską i Aleksandrę Zawieruszankę, oraz Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Łapickiego, Bronisława Pawlika i Bohdana Łazukę.
Małżeństwo z rozsądku, 1966, 90 min, reż. Stanisław Bareja
Wyst: Elżbieta Czyżewska, Daniel Olbrychski, Bohdan Łazuka, Bogumił Kobiela,
Lekarstwo na miłość, 1965, 95 min, reż. Jan Batory
Wyst: Kalina Jędrusik, Krystyna Sienkiewicz, Andrzej Łapicki, Mieczysław Czechowicz
Mąż swojej żony, 1960, 94 min, reż. Stanisław Bareja
wyst: Bronisław Pawlik, Aleksandra Zawieruszanka, Mieczysław Czechowicz, Elżbieta Czyżewska, Wiesław Gołas
O wydawnictwie:
Telewizja Kino Polska przedstawia:
PRZEBOJE POLSKIEGO KINA
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało powołane w 2008 roku w celu kontynuowania misji programowej telewizji Kino Polska na rynku DVD. Kino Polska funkcjonuje od 5 lat jako jedyny kanał telewizyjny w Polsce i na świecie, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina, jest też pierwszym i jedynym kanałem tematycznym ze stałym pasmem polskiego kina niezależnego. Kino Polska jest laureatem telewizyjnego Oskara - nagrody Hotbird 2005 w kategorii „kanał filmowy”, oraz nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2007 w kategorii „Program telewizyjny” za całokształt. Telewizja Kino Polska emituje polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, kroniki oraz kino niezależne; prezentuje również sylwetki autorów polskich filmów: reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, autorów muzyki, jak również początkujących, niezależnych, awangardowych twórców.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska będzie kontynuować te tradycje przygotowując skompilowane wydania polskich filmów wzbogacone o ikonografie i dodatki, które przybliżą widzom sylwetki twórców, oraz pozwolą „wąchać czas”, w którym powstały prezentowane filmy.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska przygotowuje trzy serie wydawnicze:
„Arcydzieła Polskiego Kina”, „Przeboje Polskiego Kina”, „Awangarda/Off”
O autorach:
TO WŁAŚNIE MIŁOŚĆ
STANISŁAW BAREJA, JAN BATORY
Stanisław Bareja. Reżyser filmowy, scenarzysta i aktor. W 1954 roku ukończył wydział Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Dyplom uzyskał dopiero dwadzieścia lat później, filmem „Mąż swojej żony”, który był jego debiutem fabularnym z 1960 roku. Zmarł u szczytu swojej kariery w 1987 roku; dopiero po śmierci doczekał się uznania krytyki, a dziś postrzegany jest jako jeden z najpopularniejszych twórców filmowych epoki PRL, autor filmów kultowych. Wyreżyserował między innymi: „Żonę dla Australijczyka”, „Bruneta wieczorową porą”, oraz niezapomniane seriale: „Kapitan Sowa na tropie”, „Alternatywy 4”, „Zmiennicy”, które wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem widzów. Mistrz trafnej obserwacji paradoksów i absurdów życia w PRL-u, zjadliwej ironii i kpiny z polskich przywar, w filmach "Poszukiwany, poszukiwana"; "Nie ma róży bez ognia"; "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?" czy "Miś", posuniętej często wręcz do surrealizmu.
Jan Batory. Reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi z 1951 roku, dyplom uzyskał w 1956. Twórca poruszający się ze swobodą w wielu gatunkach filmowych; komediach kryminalnych: „Lekarstwo na miłość”, „Skradziona kolekcja”, melodramatach: „Con amore”, sensacji: „Spotkanie ze szpiegiem”, „Ostatni świadek”, tematach psychologicznych: "Dancing w kwaterze Hitlera", oraz filmach dla dzieci i młodzieży: „Karino”, "Jezioro osobliwości" i "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Twórca odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, zdobywca polskich i zagranicznych nagród filmowych. Zmarł w 1981 roku.