Wojna jako usługa. Prywatne firmy wojskowe zagrożeniem dla demokracji

W ostatnich dziesięciu latach prywatny biznes wojenny stał się prężnie rozwijającą się branżą, która odnotowuje nie tylko ogromne zyski, ale też trwale zmienia światową politykę. Prywatne firmy wojskowe działają już na wszystkich kontynentach i we wszystkich regionach kryzysowych na całym świecie. Zatrudniają ponad 1,5 miliona pracowników, a wojna w Iraku byłaby bez nich trudna do wyobrażenia.

Przejęły one zadania, jakie kiedyś znajdowały się w kompetencjach państwa: wyszukiwanie celów ataku, rozwój oprogramowania wywiadowczego, analiza ryzyka, specjalistyczne szkolenia w zakresie najnowocześniejszych systemów broni, a nawet prowadzenie bezpośrednich działań wojennych. Na ich usługi może sobie pozwolić każdy, kto zapłaci – rządy i wywiady, ale także wojenni dowódcy i grupy rebeliantów.Rolf Uessler po raz pierwszy poddaje to zjawisko szczegółowej analizie. Wskazuje na przyczyny błyskawicznego rozwoju takich firm, opisuje szeroki wachlarz ich aktywności i głośno ostrzega przed niebezpieczeństwami, jakie wynikają z postępującej prywatyzacji wojskowych konfliktów. Są to m.in. utrata państwowego monopolu na władzę, powstanie luk prawnych, omijanie zapisów prawa międzynarodowego.

Książka była sukcesem wydawniczym w Niemczech, miała tam kilka wydań. Jej tłumaczenia ukazały się także w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoszech, Kolumbii, Rosji i Japonii.

Głosy mediów:

„Znakomita, oparta na dobrze opracowanych materiałach źródłowych, ciekawie napisana książka, która rozjaśnia ciemny obszar demokracji”. /Hessischer Rundfunk/

„Autor obnaża słabość podstawowego argumentu zwolenników prywatyzacji,
jakoby prywatne firmy zbrojeniowe miały okazać się dla państwa tańsze.
(...) Książka Uesselera to lektura obowiązkowa dla parlamentarzystów”.
/Berliner Zeitung/

O autorze:

Rolf Uesseler -
ur. 1943, ukończył studia z zakresu ekonomii, psychologii i publicystyki; od 1979 r. jako niezależny publicysta i naukowiec przebywa w Rzymie, gdzie przez dziesięć lat czynnie działał we włoskim ruchu przeciw mafii. Główne obszary zainteresowań naukowych: nielegalne trendy w światowej gospodarce, zorganizowana przestępczość i ekonomia cienia, prywatyzacja i odejście od demokracji, mafia i państwo we Włoszech; rozwinięte instrumenty analityczne przeciw praniu brudnych pieniędzy i nielegalnych transakcji finansowych.
Liczne artykuły na ten temat w niemieckich i włoskich gazetach; publikacje książkowe m.in. Mafia: Mythos, Macht, Moral, Bonn 1987; Herausforderung Mafia. Strategien gegen organisierte Kriminalität, Bonn 1993.

Ze wstępu prof. Krzysztofa Kubiaka:


Mimo, że „prywatyzacja wojny” jest zjawiskiem postępującym ze znaczną dynamiką, mimo, że wśród pracowników prywatnych firm wojskowych znajduje się pewna ilość Polaków, zjawisko to nie doczekało się w naszym kraju głębszej refleksji. Z tym większym zadowoleniem należy odnotować publikację pracy Rolfa Uesselera Wojna jako usługa. Prywatne firmy wojskowe zagrożeniem dla demokracji. Stanowi ona wynik kilkuletnich dociekań autora prowadzonych w warunkach braku materiałów źródłowych i konieczności starannej weryfikacji innych informacji. Wynik jest godny uznania. Praca stanowi syntetyczne omówienie zjawiska współczesnego najemnictwa, jego uwarunkowań ekonomicznych, politycznych, społecznych i militarnych. Wywód Uesselera jest klarowny i rzeczowy, a wnioski wyciągnięte przez autora stanowią jego logiczne podsumowanie.
Publikacja pracy Uesselera jest w Polsce bez wątpienia potrzebna. Winna ona otworzyć i zainicjować publiczny dyskurs na temat zjawiska nowego, rozwijającego się ze znaczną dynamiką i sukcesywnie ewoluującego, które umyka naszej percepcji, a potencjalnie w istotny sposób wpływać może na kształt systemu bezpieczeństwa międzynarodowego oraz na sytuację wewnętrzną wielu krajów. Za szczególnie istotne uznać przede wszystkim należy odniesienie się do tytułowej tezy Autora, zakładającej że Private Military Companies stanowią zagrożenie dla demokracji.
Książka Uesselera jest zarazem drugą ważna pracą poświęconą współczesnym wyzwaniom bezpieczeństwa publikowaną w Polsce (po Wojnach naszych czasów Herfrieda Münklera ), a powstałą w niemieckim kręgu kulturowym. W warunkach zalewu literatury anglosaskiej obszar ten jest od kilkunastu lat niemal niedostrzegany jako źródło oryginalnych i cennych koncepcji. Jeżeli pracy Uesselera uda się choć w części sytuację tę zmienić będzie to jeszcze jeden pożytek z jej opublikowania.

Patronat medialny: KOMANDOS Militarny Magazyn Specjalny, Le Monde Diplomatique, Onet.pl



Komentarze
Polityka Prywatności