Racibórz. Miasto na czasie

„Racibórz. Miasto na czasie” to tytuł najnowszego przewodnika turystycznego po pięknym górnośląskim mieście nad Odrą wydanego w ramach programu PolskaTurystyczna.pl. Publikacja jest efektem partnerskiej współpracy z Urzędem Miasta w Raciborzu oraz Raciborskim Centrum Kultury. Racibórz przez ponad 900 lat istnienia wpisał się w dzieje Górnego Śląska jako miejsce przemian o znaczeniu historycznym i kulturowym.

2.jpgTu zderzają się losy i tradycje Polski, Czech i Niemiec. Mimo rozległych i licznych zniszczeń zachowało się wiele zabytków, w tym zdobiąca rynek Kolumna Maryjna (1727) oraz pochodząca z końca XIII w. kaplica zamkowa – perła górnośląskiego gotyku. W zakamarkach uliczek, którym uroku dodają stylowe, świadczące o świetności miasta eklektyczne kamienice,odnajdujemy ślady twórczości wybitnych poetów (Josepha von Eichendorffa), rzeźbiarzy (Johanna Melchiora Oesterreicha) i architektów (Karla Friedricha Schinkla), których dzieła komponują się z otaczającą Racibórz przyrodą.

„Przez miasto przepływ malowniczo meandrująca Odra, a opodal wiją się leśne ścieżki Arboretum Bramy Morawskiej” - czytamy w przewodniku. „Dookoła rozciągają się dzikie krajobrazy rezerwatu Łężczok oraz Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. W pobliżu Raciborza znajduje się wiele XVIII- i XIX-wiecznych pałaców (Krowiarki, Łubowice, Rudy), z których część została pięknie odnowiona. Bliskość granicy z Republiką Czeską zachęca do dalszych wycieczek, dlatego też doskonałym pomysłem na zwiedzenie ziemi raciborskiej są wyprawy rowerowe ciekawymi szlakami”.

„Racibórz. Miasto na czasie”, Iwona Baturo, PolskaTurystyczna.pl, Kraków 2009.


Komentarze
Polityka Prywatności