Operacja Dunaj
Polsko-czeska superprodukcja z gwiazdorską obsadą i "pod specjalnym nadzorem" JIRIEGO MENZLA - zdobywcy Oscara, jednego z najsłynniejszych czeskich reżyserów i aktorów - pojawi się w kinach 7 sierpnia 2009. W sierpniu 1968 roku, podczas inwazji (zdaniem niektórych “przyjacielskiej” interwencji) wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację zaginęła “Biedroneczka” – wysłużony polski czołg. To wydarzyło się naprawdę.
Dalsze zabawne losy bohaterów filmu nie mają już żadnego przełożenia w faktach. Załoga gubi drogę, a jakby tego było mało - "parkuje" w niespodziewanym miejscu… Czy czterej pancerni wykonają zadanie? Czy polegną w starciu z niechęcią czeskich "przyjaciół" i urodą czeskich dziewcząt?
OPERACJA DUNAJ - film w reżyserii Jacka Głomba, twórcy jednej z najciekawszych polskich scen - Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, to polsko-czeska superprodukcja z gwiazdorską obsadą. Na ekranie Maciej Stuhr, Tomasz Kot i Zbigniew Zamachowski oraz superliga czeskiego aktorstwa, m.in. Bolek Polivka, Eva Holubova, Martin Huba, Martha Issova, a przede wszystkim Jiri Menzel, który nie tylko zagrał w filmie jedną z głównych ról... dróżnika-filozofa, ale był także opiekunem artystycznym obrazu.
Jeden z najsłynniejszych czeskich twórców filmowych, laureat Oscara za ekranizację powieści Bohumila Hrabala "Pociągi pod specjalnym nadzorem", tak mówi o OPERACJI DUNAJ:
"W czasie inwazji byłem w Pradze, między tymi prażanami, którzy grozili czołgom pięściami. Ludzie dużo dyskutowali, kłócili się z Rosjanami. Wtedy mówiliśmy dobrze po rosyjsku, więc mogliśmy sobie z nimi pogadać. Pytaliśmy, co tu głupi robicie? Było to piękne, bo jak mało kiedy w czeskiej historii, ludzie naprawdę byli jednomyślni. (...) Taki film powinien powstać dawno temu. A teraz cieszę się, że ten temat jest poruszony w filmie z polskiej perspektywy."