Z wieczornych wiadomości i obiegowych sądów wynika, że jest źle i będzie jeszcze gorzej. Jednak pomimo tych ponurych prognoz naukowcy dostrzegają na horyzoncie wiele pozytywnych zdarzeń. John Brockman poprosił ponad stu pięćdziesięciu wybitnych naukowców i myślicieli o odpowiedź na pytanie, które wydaje się niezwykle ważne w naszych pesymistycznych czasach: Co napawa cię optymizmem?
Książka Co napawa nas optymizmem? porusza szeroki zakres tematów – od teorii strun po edukację, od wzrostu liczby ludności na świecie po medycynę, a nawet od globalnego ocieplenia po koniec świata. To imponujący zapis rozważań światowej klasy myślicieli (między innymi laureatów Nagrody Nobla, autorów bestsellerów i profesorów renomowanych uniwersytetów), którzy przedstawiają swe starannie przemyślane optymistyczne wizje przyszłości. Ich skłaniające do refleksji, kontrowersyjne idee z pewnością będą budzić wątpliwości, ale mogą także zmienić nasze spojrzenie na przyszłość ludzkości.
Autorzy esejów składających się na ten podnoszący na duchu tom są pełni nadziei, a ich optymizm wynika ze specjalistycznej wiedzy i pełnego polotu myślenia. Jednym z najbardziej optymistycznych aspektów tego zbioru jest zakres i różnorodność zagadnień, które budzą w autorach optymizm. Istnieje tak wiele sposobów, w jakie możemy uczynić świat lepszym! Tak wiele światełek na końcu niezliczonych tuneli!
Daniel C. Dennett (fragment Wprowadzenia)
John Brockman jest najbardziej wpływowym agentem literackim na świecie, a przy tym twórcą intelektualnego salonu „Edge” w Internecie, w którym najwybitniejsi naukowcy wymieniają się przemyśleniami.
Richard Dawkins powiedział o nim: John Brockman dysponuje najbardziej pożądaną książką adresową w anglojęzycznym świecie nauki i używa jej, żeby promować naukę i literaturę naukową w sposób tak doskonały, jak nikt inny.
Współczesny świat jest coraz bardziej skomplikowany, coraz trudniej w nim o proste odpowiedzi na proste pytania. John Brockman stara się jednak zadawać pytania nurtujące współczesnego człowieka, a wybitne umysły, nazwane przez niego trzecią kulturą, udzielają na nie odpowiedzi. Trzecią kulturę tworzą ci naukowcy i myśliciele ze świata empirii, którzy poprzez swoje dociekania i publikacje naukowe zajmują miejsce tradycyjnej elity intelektualnej, ujawniając głębokie znaczenie ludzkiego życia i określając na nowo, kim i czym jesteśmy.
Zapraszamy na intelektualną przygodę w dobrym towarzystwie!
dodane przez ania1111