Intelektualna rozrywka dla smakoszy!

Strona www: www.smakslowa.pl

Tytułowe pytanie tylko z pozoru jest paradoksalne. Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla, rzekł: Wierzyć w coś, wiedząc, że nie można tego udowodnić (jeszcze) oto istota fizyki . Eseje zebrane w tym tomie, napisane w większości przez naukowców, nie są antytezą nauki. Nie są też luźnymi refleksjami snutymi przez badaczy w wolny dzień. Dotyczą najrozmaitszych dziedzin, wyrażają ducha świadomości naukowej w jej najlepszym wydaniu, są przypuszczeniami opartymi na wnikl

[…] oto ci, których wiarygodność intelektualna zależy od rygorystycznych dowodów, ustawiają się w szeregu, żeby przyznać się do rozmaitych niemożliwych do zweryfikowania przekonań. Czy sceptycyzm nie powinien być nieodłącznym towarzyszem nauki? Ci sami mężczyźni i kobiety, którzy surowo nas ganili za upieranie się przy jakimś mętnym poglądzie, którego nie sposób zweryfikować przy użyciu „świętej trójcy” naukowej – ślepych, kontrolowanych, zrandomizowanych testów – nagle klękają, aby wyznać swoją wiarę.

Ian McEwan (fragment Wprowadzenia)

 

Twierdzenie, jakoby nauka już teraz wiedziała wszystko, byłoby całkowicie błędne. Nauka postępuje naprzód dzięki przeczuciom i domysłom, poprzez formułowanie hipotez często inspirowanych poetyckimi rozważaniami, a nawet dzięki ideom estetycznym. Dopiero później stara się dowieść ich słuszności eksperymentalnie lub obserwacyjnie. Właśnie na tym polega piękno nauki – na przechodzeniu od fazy wyobraźni do stadium poszukiwania dowodów.

Richard Dawkins (fragment Przedmowy)

 

 

John Brockman jest najbardziej wpływowym agentem literackim na świecie, a przy tym twórcą intelektualnego salonu „Edge” w Internecie, w którym najwybitniejsi naukowcy wymieniają się przemyśleniami.

Richard Dawkins powiedział o nim: John Brockman dysponuje najbardziej pożądaną książką adresową w anglojęzycznym świecie nauki i używa jej, żeby promować naukę i literaturę naukową w sposób tak doskonały, jak nikt inny.

 

Współczesny świat jest coraz bardziej skomplikowany, coraz trudniej w nim o proste odpowiedzi na proste pytania. John Brockman stara się jednak zadawać pytania nurtujące współczesnego człowieka, a wybitne umysły, nazwane przez niego trzecią kulturą, udzielają na nie odpowiedzi. Trzecią kulturę tworzą ci naukowcy i myśliciele ze świata empirii, którzy poprzez swoje dociekania i publikacje naukowe zajmują miejsce tradycyjnej elity intelektualnej, ujawniając głębokie znaczenie ludzkiego życia i określając na nowo, kim i czym jesteśmy.

Zapraszamy na intelektualną przygodę w dobrym towarzystwie!

 

 

 

 

dodane przez ania1111


Komentarze
Polityka Prywatności