Egipskie kobiece opowieści

Strona www: www.smakslowa.pl

Khul-khaal to ciężkie, złote lub srebrne bransolety zakładane na kostki przez zamężne kobiety w Egipcie, bransolety te wydają dźwięk, który informuje innych o statusie noszącej je kobiety. Khul-khaal ograniczają swobodę ruchów, ale mogą też przynosić kobiecie korzyści. Jako ozdoba połyskująca na kształtnej kostce i przy każdym kroku wydająca charakterystyczny, brzęczący odgłos, bywają uwodzicielskie.

Małżeństwo jest dla Egipcjanek najważniejszą rzeczą na świecie, po to się rodzą i ku temu zmierza całe ich życie, to małżeństwo bowiem powinno zapewnić im godność i dostatek. Czy tak jest? Czy jednak nie staje się ono kolejnym więzieniem, a srebrne lub złote bransolety kajdanami? Życie egipskich kobiet jest niełatwe, ale radzą sobie z nim na swój własny sposób i na swój własny sposób starają się być szczęśliwe.

 

 

Khul-khaal - ciężkie bransolety mężatek. 

 

Te pięć opowieści nagranych i spisanych przez autorkę książki, to autentyczne losy zupełnie normalnych, a więc często biednych, niewykształconych, ale kochających życie egipskich kobiet. To książka, która nie tylko pokazuje prawdziwe życie zwykłego człowieka w Egipcie, ale również jest kopalnią wiedzy o tej jakże dla nas ciągle tajemniczej i niezrozumiałej kulturze. Powtarzają się tam w kontekście losów każdej z kolejnych kobiet takie ważne dla tej kultury zagadnienia, jak najważniejsze obrzędy (małżeństwo, narodziny dzieci, obrzezanie, rozwód itp.), wyznawane wartości i normy oraz  światopoglądy.

 

„W naszych stronach ludzie wolą chłopców, bo dziewczynki mają ciężkie życie. Ich los jest trudny we wszystkich rodzinach, niezależnie od narodowości. Życie dziewczynki różni się od życia chłopca. Dziewczyna nie może być pewna, że znajdzie szczęście w małżeństwie, a celem jej życia jest wyjście za mąż i urodzenie dzieci. Życie dziewczynki i kobiety to ciężka próba. Nie wiem, dlaczego' – Umm Gad (jedna z bohaterek książki). 

 

 

NAYRA ATIYA jest pisarką i malarką. Ukończyła filologię romańską na Uniwersytecie Harwardzkim. Pracowała jako lektorka języka francuskiego i wykładowczyni literatury francuskiej, a następnie jako dziennikarka i ilustratorka kairskiego dziennika Egyptian Gazette.

 

 

 

 

 

dodane przez ania1111


Komentarze
Polityka Prywatności