Pascal rozwija serię albumów „Trzy Epoki”.

Po Krakowie, Warszawie, Podhalu, Kaszubach czy Górnym Śląsku na półki księgarń trafia Wrocław. Album "Trzy epoki. Wrocław" jest ilustrowaną opowieścią o zmianie, przemijaniu, przeobrażeniu jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce mającego dramatyczną historię i ciekawą współczesność. Album napisany został w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.

2.jpgWe wstępie do albumu Marek Krajewski, pisarz i mieszkaniec Wrocławia, napisał: "Dwudziestowieczna historia Wrocławia to trzy wcielenia miasta. Nadodrzańska metropolia była naznaczona przez harmonię i rozum, by przeistoczyć się w miejsce czci nagiej i brutalnej siły (1900-1945). Ukarana za swój kult przemocy, runęła w gruzy, na których zakwitło nowe życie - bujne i pełne gwałtownych potrzeb (1945-1989). Teraz (po 1989 r.) Wrocław dokonuje bilansu i pokazuje swe doświadczenia i rany - nie po to, aby się nad sobą użalać, lecz aby nie zatracić sensu istnienia miejsc i krain - historycznej ciągłości."
"Wrocław" w edycji polsko-angielsko-niemieckiej to kolejny tytuł z serii "Trzy epoki" obejmującej albumy: "Polska", "Kraków" i "Warszawa" w edycji polsko-angielskiej, jak też "Górny Śląsk", "Podhale" oraz "Kaszuby" w wersjach polsko-gwarowych. Album "Trzy epoki. Wrocław" jest ilustrowaną opowieścią o zmianie, przemijaniu, przeobrażeniu jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce mającego dramatyczną historię i ciekawą współczesność. Wzbudzi on zainteresowanie obecnych mieszkańców, zakochanych w swoim mieście, także studentów, miłośników sztuk wszelkich i imprez kulturalnych oraz turystów polskich i zagranicznych. Wśród tych ostatnich szczególną grupę czytelników będą stanowić dawni mieszkańcy Wrocławia, odwiedzający go z powodów sentymentalnych.
Tematem serii albumów są Miejsce i Czas. Wrocław pokazano w trzech różnych okresach historii, w trzech odsłonach: w okresie przedwojennym, powojennym i współcześnie. Oglądając album, spacerujemy po ulicach, zaglądamy do zaułków, sklepów, obserwujemy uczniów w szkole, dziewczyny na tańcach, panów i panie w parku, patrzymy na fasady kamienic, wieże kościołów, ruiny. Przed naszymi oczami toczy się codzienne życie mieszkańców: teraz i kiedyś. Każde zdjęcie dokumentuje konkretną chwilę. Zestawienie zdjęć określonego miejsca lub wydarzenia z trzech okresów historii pokazuje upływ czasu. Chociaż zdjęcia mają charakter dokumentacyjny, są pełne nastroju. Dzięki nim można poczuć atmosferę minionych lat. I tak z układanki zdjęć i podpisów układa się księga pamięci.

Autorem tekstu do albumu "Wrocław" jest wieloletni przewodnik wrocławski Czesław Skrzypczyk. Honorowy patronat nad albumem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Muzeum Miejskie we Wrocławiu.

Komentarze
Polityka Prywatności