W Sienie dwa razy w roku odbywa się najsłynniejszy festyn we Włoszech, Palio. Punktem kulminacyjnym dedykowanego Madonnie święta jest konna gonitwa, a tytułowe palio to właśnie proporzec dla zwycięzcy. W dniu gonitwy uroczystości rozpoczynają się rano, kiedy konie są święcone w okolicznych kościołach. W krótkim, lecz szalonym biegu nierzadko zdarzają się wypadki.
Na ostrych zakrętach jeźdźcy lądują na bandach lub spadają wprost pod kopyta rozpędzonych koni, a zwierzęta łamią sobie nogi na stromych odcinkach. Połowa wierzchowców kończy wyścig bez jeźdźców – liczy się jednak właśnie fakt dotarcia do mety konia, nie dżokeja. Zainteresowany? Praktyczny Przewodnik powie, gdzie i kiedy się znaleźć, jak zdobyć najlepsze miejsce i ile kosztuje bilet.
Jesteś w Wenecji i nie masz ochoty na popularną gondolę albo po prostu nie chcesz przepłacać? Skorzystaj z vaporetto, wodnego tramwaju, z którego równie dobrze możesz podziwiać architekturę od strony wody. Z vaporetto jest tylko jeden problem: godziny podane na rozkładzie jazdy rzadko kiedy są wiarygodne. Praktyczny Przewodnik przedstawia propozycje, jak na to zaradzić, gdzie zasięgnąć rzetelnej informacji - podaje również trasy, po jakich poruszają się poszczególne linie wodne.
Co jest największą atrakcją Rzymu? To wie każdy – Koloseum. Ale co jest atrakcją niewątpliwie przyjemną, a rzadko wspominaną? Niezwykła liczba fontann i studzienek, z których bije zimna woda doprowadzana z gór, z odległości kilkudziesięciu kilometrów, doprowadzana akweduktami. Można ją pić bez obaw, chyba że ostrzega przed tym wyraźny zakaz – aqua non potabile – co jednak zdarza się bardzo rzadko. Przyjemność picia rzymskiej wody jest tym większa, że tryska ona z fontann o zaskakujących formach. Gdzie znaleźć fontannę w kształcie tiary, nakrycia głowy, które papieże zakładali w najbardziej uroczystych momentach? Gdzie napić się wody wprost z paszczy lwa liczącego sobie – bagatela! – 3 tysiące lat? Drogę wskaże Praktyczny Przewodnik.