Ostatni zbiór tekstów prof. Kołakowskiego w Znaku

Czy Pan Bóg jest szczęśliwy? Czy Prawda ma jeszcze jakąś przyszłość? Co może nam dziś powiedzieć Kartezjusz - czterystulatek? I czy rzeczywiście diabeł kłamie również, kiedy mówi prawdę? Profesor Leszek Kołakowski, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, laureat nagrody im. Johna Klugego, autor takich książek jak bestsellerowe Mini-wykłady o maxi-sprawach czy O co nas pytają wielcy filozofowie, w najnowszym zbiorze swoich tekstów, napisanych w latach 1984-2008, odpowiada na te i wiele innych pytań.

Z właściwym sobie humorem i dystansem do rzeczywistości prowadzi nas przez najbardziej nawet zawiłe sprawy tego świata. Co więcej, uchyla przed nami także bramy zaświatów.

Leszek Kołakowski (1927-2009) - po wojnie studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Warszawskim. Do 1966 roku był jednym z najbardziej znanych ideologów marksizmu, członkiem PZPR od 1947 do 1966 roku, współtwórcą warszawskiej szkoły historyków idei. W 1966 roku odebrano mu katedrę i usunięto z PZPR za zbyt radykalną krytykę władz i odchodzenie w nauczaniu studentów od oficjalnego kanonu marksizmu (m.in. za wystąpienie z okazji 10. rocznicy "Październikowej Odwilży"). W 1968, za udział w Wydarzeniach Marcowych, odebrano mu prawo wykładania i publikowania, co zmusiło go do emigracji. Po krótkim pobycie w Paryżu Profesor Kołakowski osiadł ostatecznie w Anglii. Zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie.

Książki prof. Leszka Kołakowskiego w Znaku:
Leszek Kołakowski, Zbigniew Mentzel, Czas ciekawy, czas niespokojny. Z Leszkiem Kołakowskim rozmawia Zbigniew Mentzel, część 1 i 2
Leszek Kołakowski, Mini wykłady o maxi sprawach
Leszek Kołakowski, O co nas pytają wielcy filozofowie?
Leszek Kołakowski, Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań
Leszek Kołakowski, Wśród znajomych. O różnych ludziach - mądrych, zacnych, interesujących i o tym, jak czasy swoje urabiali
Leszek Kołakowski, Bergson

Komentarze
Polityka Prywatności