Wydarzeniem specjalnym 4. edycji festiwalu Filmy Świata Ale Kino! będzie przegląd filmów Haile Gerimy, najpopularniejszego etiopskiego reżysera.
Pokazane zostaną cztery filmy artysty, m.in. „Teza” - zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i nagrody za najlepszy scenariusz na tegorocznym MFF w Wenecji oraz „Niedoskonała podróż” – dokument zrealizowany razem z Ryszardem Kapuścińskim. HAILE GERIMA, nazywany przez Martina Scorsese „wielkim etiopskim filmowcem”, to jeden z najwybitniejszych twórców Czarnego Kontynentu. Ten filozof, profesor, pisarz, producent i reżyser zajmuje wyjątkowe miejsce w historii światowej kinematografii, jako jeden z niewielu filmowców z Afryki, którzy zyskali międzynarodową sławę. Sam Gerima mówi o sobie „niezależny filmowiec Trzeciego Świata”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych.
FILMY HAILE GERIMY na 4. festiwalu Filmy Świata Ale Kino!:
TEZA - premiera polska
reż. Haile Gerima; Etiopia 2008, 140 min.
Nagroda Specjalna Jury, nagroda za najlepszy scenariusz, Nagroda 'CinemAvvenire' - MFF Wenecja 2008
Jeden z najważniejszych afrykańskich filmów tego roku, owacyjnie przyjęty na tegorocznym MFF w Wenecji. Wstrząsająca opowieść o najnowszej historii Etiopii, ukazująca dramat etiopskiego narodu - począwszy od upadku cesarstwa Haile Selassie, poprzez falę terroru komunistycznego aż do rządów kapitalistycznych.
SANKOFA - premiera polska
reż. Haile Gerima ; Etiopia 1993, 124’
konkurs MFF Berlinale 1993
MFF Toronto 1993
Najbardziej znany film Haile Gerimy. Sankofa z brutalnym realizmem przedstawia okres niewolnictwa Afrykańczyków. Bohaterką jest modelka, która przenosi się w czasie i trafia na plantację cukrową, gdzie doświadcza fizycznego i psychicznego horroru. Film odniósł ogromny sukces wśród amerykańskiej widowni.
ŻNIWA: 3 TYSIĄCLECIA/ HARVEST: 3000 YEARS/ MIRT SOST SHI AMIT - premiera polska
reż. Haile Gerima; Etiopia 1975, 150 min.
MFF Cannes 1976
MFF Toronto 1976
Srebrny Leopard i Nagroda Jury Ekumenicznego - MFF Locarno 1976
Realistyczny dramat opowiadający o rodzinie, która walczy o przetrwanie na farmie bogatego, despotycznego właściciela ziemskiego, w warunkach przypominających niewolniczą przeszłość.
To film o całym narodzie, o walce o sprawiedliwość i pomyślność losu. (Martin Scorsese). Żniwa... to ponadczasowe dzieło, o niezwykłej wymowie wizualnej, które posiada siłę, poetyckość i ekspresję kina niemego.
NIEDOSKONAŁA PODRÓŻ/ IMPERFECT JOURNEY
reż. Haile Gerima; Etiopia 1994, 88 min.
Dokument zrealizowany wspólnie z Ryszardem Kapuścińskim. Twórcy podróżując po różnych regionach Etiopii - począwszy od Gondor (miejsca urodzenia Gerimy) do stolicy Addis Ababa - rozmawiali z napotkanymi ludźmi o tym, co wydarzyło się w ich kraju w ostatnich latach.
HAILE GERIMA
Haile Gerima (ur. 1946 r. Gondor, Etiopia) niezależny filmowiec, który ze sztuką związany jest od najmłodszych lat. Jako młody chłopak występował w trupie teatralnej swojego ojca - dramatopisarza i aktora. Jeździł po całym kraju wystawiając swoje oryginalne sztuki, które zawsze zakorzenione były w kulturze Etiopii.
Swą przyszłość zawodową Gerima wiązał z teatrem. W wieku 21 lat wyjechał do USA, gdzie uczył się sztuki aktorskiej w Goodman School of Drama w Chicago. Potem jednak odkrył potęgę kina i przeniósł się na studia do Los Angeles (UCLA).
Dzięki filmom mógł wyrazić swoje poglądy. Koniec lat 60., społeczne protesty i rewolucyjne nastroje wśród afro-amerykańskiej społeczności USA były wyzwaniem dla młodych filmowców, którzy swoją edukację budowali na społecznych związkach. Haile Gerima właśnie wtedy zainteresował się świadomością afrykańskiego społeczeństwa na poziomie społecznym, politycznym i historycznym, wtedy też zaczęła się jego przygoda z filmem eksperymentalnym.
Haile Gerima na stałe mieszka w USA. Od 1975 roku wykłada sztukę filmową na uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie. Oprócz prac nad filmami o Afryce i Diasporze, pracy na uniwersytecie, prowadzi także warsztaty alternatywnej reżyserii i scenopisarstwa, nie tylko w Stanach. Warsztaty prowadził również w Południowej Afryce, a w roku 1995 został zgłoszony do Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z młodymi filmowcami, podkreślając, że twórca filmowy musi być zaangażowany w nieustający proces pracy nad sobą, a jednocześnie musi uczyć się od społeczności, której służy.
Chociaż Gerima pracuje i mieszka w USA, utrzymuje kontakt z innymi afrykańskimi reżyserami. Jako członek związku afrykańskich twórców filmowych FEPACI (Fédération Panafricaine des Cinéastes i Comité Africain des Cinéastes) jest również koordynatorem wielu seminariów i spotkań afrykańskich reżyserów w USA. Jego studio Mypheduh Films jest jednym z głównych dystrybutorów afrykańskich i afro-amerykańskich filmów w USA. W strategii dystrybucji kieruje się specyficzną filozofią niezależnego filmowca.
Haile Gerima odnosi sukcesy jako producent i reżyser od ponad 30 lat i jest uznawany za jednego z ważnych, wpływowych i przekonujących „twórców-outsiderów” światowej kinematografii.
Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO! to przegląd najciekawszego kina spoza zachodniego kręgu kulturowego : z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. 4. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 19-30 listopada, w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.
Organizatorami festiwalu są kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji Mañana.
Pełen program imprezy zostanie ogłoszony 4 listopada na stronach www.alekino.pl oraz www.manana.pl.