Książka dla osób zainteresowanych archeologią i historią Europy u progu ery nowożytnej ale również podręcznik przeznaczony dla studentów wydziałów humanistycznych. Autorka opisała w nim wszystkie główne ludy Europy okresu wczesnego średniowiecza wraz z krótką charakterystyką ich kultury. Nacisk położono nie tylko na obraz kultury materialnej, a i na sprawy społeczne, dokonano próby rekonstrukcji warunków życia, zachowań, mentalności, wpływu ideologii na postawy jednostek, ilustrując je w znacznej mierze źródłami archeologicznymi, które poddano nowym interpretacjom.
Obficie dokumentowano meritum zagadnień cytatami ze źródeł pisanych, wykorzystano również źródła z zakresu historii sztuki, archeozoologii, historii kultury itp. Bogaty materiał ilustracyjny, a także ryciny kolorowe i liczne rekonstrukcje miast, grodów, osiedli wiejskich, budowli, urządzeń produkcyjnych, fortyfikacji, stroju), dopełniają interesującą treść, dając zwarty obraz minionego świata, który stworzył podwaliny współczesnej Europy.
Maria Miśkiewicz prof. dr hab., wieloletnia kierowniczka sekcji Archeologia chrześcijańska na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studia w zakresie Historii Kultury Materialnej odbyła na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w Państwowym Muzeum Archeologicznym, następnie w Instytucie Archeologii UW, od 1994 roku w UKSW. Specjalizuje się w archeologii wczesnego średniowiecza Europy, Słowiańszczyzny i ziem polskich oraz w badaniach wpływu chrześcijaństwa na rozwój społeczny i kulturowy państw wczesnośredniowiecznej Europy. W ramach działalności dydaktycznej wykształciła kilku doktorów oraz kilkudziesięciu magistrów. Prowadziła prace badawcze w Polsce, Skandynawii (Szwecja, Norwegia) i Serbii. Konsultuje wiele badań terenowych w Polsce. Opublikowała osiem książek (m.in. Zarys kultury i archeologii Europy w okresie wczesnego średniowiecza, 2002; Wczesnośredniowieczni sąsiedzi Słowian, 2005), a w periodykach naukowych ponad 250 artykułów, recenzji, opinii i omówień, istotny też jest jej wkład w popularyzację archeologii w mediach oraz w wystawiennictwie archeologicznym.