"Europa wczesnego średniowiecza (V-XIII w.)" prof. M. Miskiewicz

Książka dla osób zainteresowanych archeologią i historią Europy u progu ery nowożytnej ale również podręcznik przeznaczony dla studentów wydziałów humanistycznych. Autorka opisała w nim wszystkie główne ludy Europy okresu wczesnego średniowiecza wraz z krótką charakterystyką ich kultury. Nacisk położono nie tylko na obraz kultury materialnej, a i na sprawy społeczne, dokonano próby rekonstrukcji warunków życia, zachowań, mentalności, wpływu ideologii na postawy jednostek, ilustrując je w znacznej mierze źródłami archeologicznymi, które poddano nowym interpretacjom.


Obficie dokumentowano meritum zagadnień cytatami ze źró­deł pisanych, wykorzystano również źródła z zakresu historii sztuki, archeozoologii, historii kultury itp. Bogaty materiał ilustracyjny, a także ryciny kolorowe i liczne rekonstrukcje miast, grodów, osiedli wiejskich, budowli, urządzeń pro­dukcyjnych, fortyfikacji, stroju), dopełniają interesującą treść, dając zwarty obraz minionego świata, który stworzył podwaliny współczesnej Europy.


Maria Miśkiewicz prof. dr hab., wieloletnia kierowniczka sekcji Archeologia chrześcijańska na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warsza­wie. Studia w zakresie Historii Kultury Materialnej odbyła na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w Państwowym Muzeum Archeologicznym, następ­nie w Instytucie Archeologii UW, od 1994 roku w UKSW. Specjalizuje się w ar­cheologii wczesnego średniowiecza Europy, Słowiańszczyzny i ziem polskich oraz w badaniach wpływu chrześcijaństwa na rozwój społeczny i kulturowy państw wczesnośredniowiecznej Europy. W ramach działalności dydaktycznej wykształciła kilku doktorów oraz kilkudziesięciu magistrów. Prowadziła prace badawcze w Polsce, Skandynawii (Szwecja, Norwegia) i Serbii. Konsultuje wiele badań terenowych w Polsce. Opublikowała osiem książek (m.in. Zarys kultury i archeologii Europy w okresie wczesnego średniowiecza, 2002; Wczesnośred­niowieczni sąsiedzi Słowian, 2005), a w periodykach naukowych ponad 250 artykułów, recenzji, opinii i omówień, istotny też jest jej wkład w popularyzację archeologii w mediach oraz w wystawiennictwie archeologicznym.


Komentarze
Ostatnie:
18.01.2009 9:52
Dodał(a): ~Bodzek
Fajna ksiazka swietnie się czyta, czekamy teraz na ksiażke M Jaczynowskiej, Starożytny Rzym oraz D. Musiał, Od Homera do Kleopatry
Polityka Prywatności