Gdy zatrujemy się odmrożonymi, niezdrowymi pierożkami z folii - wiemy, co nam zaszkodziło i co może nam pomóc. A gdy zatruwamy się myślami, które - jak pierożki - potrafią być niezdrowe? Też jest na to sposób - terapia, z którą możemy się zaznajomić w skierowanym właśnie na rynek polskim wydaniu książki słynnego amerykańskiego psychoterapeuty - Maxie C. Maultsby'ego: "Racjonalna Terapia Zachowania". Jeśli chcesz bezpiecznie i bez stosowania leków pomagać ludziom, odczuwającym ból emocjonalny - jest to książka dla Ciebie.
Profesor Maultsby rozwija swój wykład, rozpoczynając od wykazania, jak dziwnym narzędziem pracy jest mózg i jak jego budowa potrafi zdeterminować procesy myślowe. Potrafi zdeterminować, ale nie musi – bo przecież chodzi właśnie o to, by nie baza (mózg) determinowała nadbudowę (myśli) – tylko odwrotnie: aby to nasze oprogramowanie (myśli) panowało nad sprzętem (mózgiem).
Gdy naciskamy kontakt w pokoju, zazwyczaj zapala się lampa. Jeśli się nie zapala, elektryk sprawdza po kolei: czy żarówka się nie przepaliła, czy styki w puszkach stykają, czy faza podłączona jest prawidłowo... Maulsby tak samo, etap po etapie uczy nas weryfikować swoje myśli. Czy są zdrowe, czy nie są zdrowe. Jak dostrzec w tych myślach to, co w nich niezdrowe. Dostrzeżenie, diagnoza – to już połowa terapii. Druga połowa – to doprowadzenie do tego, by po zapaleniu kontaktu zaświeciła się lampa. Książka pokazuje, że zdrowe myślenie jest najlepszym środkiem uspokajającym. Uczy, jak panować nad wyobraźnią, jak radzić sobie z dysonansem poznawczo-emocjonalnym.
Zawiera kilka napisanych przez Mariusza Wirgę oraz redaktorów książki dodatków, które nie wchodziły w skład wydania amerykańskiego, a za zgodą autora mogły uzupełnić skład polskiej edycji. Dla tych, którzy oglądali „Lot nad kukułczym gniazdem” niewątpliwie ciekawe będzie prześledzenie założeń grupowej terapii behawioralnej, by zobaczyć, jakimi zasadami powinna się ona kierować. Zwraca uwagę odkrywcza, pisana z pozycji filologa praca o zdrowej semantyce, z której można się dowiedzieć, jakie znaczenie dla tego zdrowia psychicznego ma używanie konkretnych słów – ot choćby małego spójniczka „ale”.
Na to pytanie odpowiedzi udziela sam autor, precyzując, że książka ta została napisana dla praktyków i adeptów, którzy pragną zawodowo pomagać innym i chcą szybko, bezpiecznie i bez stosowania leków pomagać ludziom, odczuwającym ból emocjonalny. Prof. dr hab. Jerzy Siuta (Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego) dodaje: "Doktor Maxie C. Maultsby jr. wykorzystując wiele najistotniejszych osiągnięć współczesnej psychologii i neurofizjologii, proponuje logiczny i łatwy do opanowania system psychoterapii, który niewątpliwie pomoże lekarzom, psychologom, pielęgniarkom, pracownikom społecznym i wielu innym profesjonalistom w ich pracy zawodowej." Książka napisana jest jak podręcznik, pod koniec zawiera sprawdziany wiedzy, rozdział po rozdziale.
Dzieło Maxie C. Maultsby'ego - profesora psychiatrii i dziekana Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Howarda w Waszyngtonie - przyswaja polskiej medycynie tłumacz jego książek - Mariusz Wirga, od lat leczący i wykładający w amerykańskiej Kaliforni (Western University w Pomonie). Tak mówi o swoim spotkaniu z myślą Maultsby'ego: "Do Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ) wprowadził mnie w 1990 roku doktor O. Carl Simonton, onkolog radioterapeuta, pionier stosowania psychoterapii jako uzupełnienia konwencjonalnego leczenia chorych na nowotwory złośliwe. Dr Simonton stwierdził, że wkład profesora Maxie Maultsby'ego w skuteczną pomoc chorym onkologicznie i ich rodzinom był najważniejszą zmianą w Programie Simontona od początku jego powstania w 1971 roku. Widząc, jak świetne jest to narzędzie i jak wielu ludzi mogłoby z niego skorzystać, w końcu udało mi się sprowadzić profesora Maxie C. Maultsby'ego do Polski w kwietniu 1992. Przeprowadził on wówczas warsztaty RTZ, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem tego modelu terapii poznawczo-behawioralnej."
Recenzent naukowy książki, dr hab. Józef Binnebesel, profesor UMK w wewnętrznej recenzji wydawniczej napisał: "Książka stanowi ważny wkład w szybko rozwijający się w Polsce nurt terapeutyczny. Niezwykle ważnym aspektem owej pozycji jest jej uniwersalizm, stanowić ona może podłoże do działań terapeutycznych nie tylko zawodowych terapeutów, lecz również samych pacjentów." Jeśli dodać do tego opinię recenzenta amerykańskiego wydania, profesora Brown University, dra medycyny Arnolda M. Ludwiga: "Ta książka jest kamieniem milowym psychoterapii", to można stwierdzić, że na rynku wydawniczym ukazała się naprawdę ciekawa i potrzebna pozycja.
Anna Kowalska, tygodnik Pałuki
"Racjonalna Terapia Zachowania" (390 stron, format 17x24 cm) do kupienia jest głównie przez internet pod adresem: http://www.paluki.tygodnik.pl/rtz