Zapraszamy na Piątą Aleję - nowa książka Candace Bushnell wkrótce w księgarniach

Candace Bushnell, autorka takich bestsellerów jak Seks w wielkim mieście czy Szminka w wielkim mieście, powraca z nową, doskonałą powieścią zatytułowaną Piąta Aleja. To przy tej najdroższej i najbardziej prestiżowej ulicy świata mieści się apartamentowiec oznaczony numerem 1, w którym rozgrywa się akcja powieści. To najmodniejszy, najbardziej elegancki budynek, z najlepszą historią i najbardziej interesującymi mieszkańcami. W jego grubych przedwojennych murach rozgrywają się losy nowojorskiej elity.


Fakty:
  • Zbudowany w latach 20. ubiegłego stulecia. Zaprojektował go Harley Wiley Corbett. Budynek w stylu art deco ma 27 pięter i początkowo służył jako hotel. Teraz mieszczą się w nim 184 apartamenty
  • Obecnie cena metra kwadratowego w tym budynku wynosi 20.645 dolarów. Ale to nie pieniądze, jak wiadomo, pozwalają kupić tu mieszkanie
  • Najlepszy apartament spośród obecnie wystawionych na sprzedaż ma 4 sypialnie, 4 łazienki i kosztuje niespełna 9 milionów dolarów
  • Największa gwiazdą, która mieszkała przy Piątej Alei numer 1 był Brad Pitt. Teraz mieszkają tu m.in.: Jessica Lange, Sam Shepard, Tim Burton, Helena Bonham Carter i Brian de Palma
  • Najbardziej luksusowy apartament ma powierzchnię 242 metrów kwadratowych i znajduje się na 19. piętrze
  • Na parterze nadal mieści się restauracja, która przetrwała z czasów, gdy budynek jeszcze pełnił funkcję hotelu





1.jpgKim są bohaterowie Piątej Alei?

Mindy Gooch jest przewodniczącą rady mieszkańców budynku - nieuprzejmą kobietą w średnim wieku, której nie układa się w małżeństwie, zakłada więc bloga o znaczącej nazwie "Uciechy ludzi, którzy nie mają wszystkiego".
Jej mąż, James Gooch, zdobył w 1992 roku nagrodę dziennikarską, a później przerzucił się na beletrystykę. Jego pierwsza powieść sprzedała się w rozczarowującym nakładzie 7500 egzemplarzy, a los drugiej książki właśnie się rozstrzyga.
Enid Merle, której Mindy nie znosi z całego serca, od pięćdziesięciu lat prowadzi rubrykę towarzyską i ma przyjaciół wśród dawnej nowojorskiej elity.
Jej siostrzeniec Philip Oakland, zdobył niegdyś Pulitzera, teraz pisze scenariusze filmowe i podrywa młode, ładne dziewczyny.
Schiffer Diamond, jego eks, wraca do Nowego Jorku, by zagrać w serialu i być może wskrzesić dawny romans.
Jest jeszcze Lola Fabrikant, wyzwolona dwudziestolatka z prowincji, która pragnie w Nowym Jorku znaleźć bogatego męża i sposób na wygodne życie i Billy Litchfield, którego nie stać wprawdzie nawet na garsonierę w budynku nr 1, ale ma klasę, wyczucie stylu i znajomości w galeriach sztuki, jest więc pożądanym towarzyszem wszystkich dam, które chcą się wspiąć po społecznej drabinie Manhattanu.

A centrum całej intrygi jest apartament należący do niedawno zmarłej pani Houghton. I to jaki apartament! Niemal sześćset pięćdziesiąt metrów kwadratowych, trzy poziomy, pomieszczenia wysokie na cztery metry, sala balowa z marmurowym kominkiem i widokiem na cały Manhattan. Wart kilkadziesiąt milionów dolarów apartament to jednak nie tylko ogromne luksusowe lokum, ale też prestiż i klasa, której bardzo potrzebują młodzi milionerzy. Jednym z nich jest Paul Rice, matematyczny geniusz, który wzbogacił się na funduszach hedgingowych i który potrafi błyskawicznie zrazić do siebie otoczenie. Annalise Rice, jego żona, jest jego absolutnym przeciwieństwem i szybko znajduje dla siebie miejsce wśród elit Manhattanu.
Piąta Aleja to współczesna komedia obyczajowa i ... przełomowa powieść Bushnell. Jej spostrzeżenia na temat pieniędzy, Internetu, sztuki, ale też seksu, snobizmu i wspinania się po społecznej drabinie wzmacniają pozycję Bushnell jako przenikliwej obserwatorki współczesnego życia.

"USA Today"


Komentarze
Polityka Prywatności