EUROSHORTS, organizowany przez Fundację Młodego Kina, jest jedynym w Europie festiwalem łączącym pokazy krótkich filmów niekomercyjnych oraz twórczej reklamy. W ciągu 5 dni zostanie wyświetlonych 65 premierowych filmów z 18 krajów oraz Amerykański Film Reklamowy 2008 - godzinna taśma amerykańskich reklam (nakręconych między innymi przez Sama Mendesa, Ruperta Sandersa, Dantego Ariolę), włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA).
Dokument, fabuła, animacja, film eksperymentalny – to kategorie międzynarodowego konkursu EUROSHORTS. Filmy walczyć będą o nagrodę główną (4000 PLN) oraz nagrodę dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Widzowie festiwalu także mogą wziąć udział w konkursie i napisać scenariusz krótkiego filmu, którego akcja dzieje się w Warszawie. Prace trzeba przynieść 26 listopada do klubów festiwalowych.
„Czar Cyganerii” z Janem Kiepurą i „Szpieg w masce” z Hanką Ordonówną zainaugurują festiwal. Młodzi wokaliści (Małgorzata Szarek, Jacek Zawada, Hubert Stolarski i Aleksandra Wolff) zaśpiewają na żywo przeboje obojga artystów. Utwory jazzowe i popowe specjalnie na festiwal zaaranżował znany jazzman Wojciech Zieliński.
W sobotę i niedzielę 29-30 listopada odbędą się warsztaty, w tym masterclass Mike'a Rymera z Wielkiej Brytanii (reżysera konkursowego filmu „Sick”), warsztaty operatorskie dra hab. Andrzeja Musiała (pt. Magia światła w filmie) i warsztaty montażowe prowadzone przez Macieja Pawlińskiego i Rafała Listopada (Środki wyrazu montażysty filmowego). W ramach pokazów towarzyszących w klubie Indeks będziemy gościć twórców festiwalu Filmowe Podlasie Atakuje!, a w Planie B. - studentów szkół filmowych z Izraela i twórców reportaży muzycznych portalu Neostrada World.
Festiwal promuje ambitnych, niezależnych twórców filmowych a jego głównymi widzami są artyści, studenci i osoby zainteresowane najnowszymi trendami w reklamie. Warszawska edycja EUROSHORTS rozpoczyna ogólnopolską trasę festiwalu. Filmy dotrą do 15 polskich miast. Trasa EUROSHORTS zakończy się w czerwcu 2009 roku.
Więcej o festiwalu: www.euroshorts.pl.
Miejsca pokazów: Kino.Lab (Zamek Ujazdowski), Kino Iluzjon, Klub Indeks, Klub Plan B.
Sponsorzy: Miasto stołeczne Warszawa, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, AICP Association of Independent Commercial Producers, Positive Charge Professional Video Partner, Warszawska Szkoła Reklamy, Ambasada Izraela, Restauracja Bułgarska Nesebar.
Organizator: Fundacja Młodego Kina, powstała w 1990 roku, jest organizacją zrzeszającą filmowców, grafików, animatorów kultury. Inicjuje i promuje projekty młodych twórców. Więcej informacji na stronie: www.fmk.art.pl, tel. 0 507 014 857
Partnerzy: CSW Zamek Ujazdowski, Filmoteka Narodowa, klub muzyczny Indeks, Plan B.
Amerykański Film Reklamowy 2008 The Art & Technique of the American Commercial
W 1992 roku Jon Kamen, fotografik i producent reklamowy, postanowił stworzyć konkurs, w którym filmy reklamowe byłby nagradzane w kategoriach artystycznych. Jako przewodniczący Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP), szybko wprowadził swój pomysł w czyn. Ideą zainteresowało się słynne nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczenej w Nowym Jorku. Po 17 latach istnienia, konkurs AICP jest najbardziej prestiżowym tego typu spotkaniem ludzi reklamy w USA, a nagroda - włączenie do stałych zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, jest bardzo oczekiwana przez największych kreatorów i reżyserów branży reklamowej. Oprócz kilkunastu kategorii filmowych i kreacyjnych, np. reżyserii, zdjęć, montażu, efektów specjalnych, reklamy są oceniane także w kategorii filmów studenckich, niskobudżetowych i nie emitowanych (na przykład nie przyjętych przez klienta), a ostatnio dodano nową kategorię „Nowe idee”, w której startują reklamy internetowe. Taśma „Amerykański Film Reklamowy” jest efektem konkursu, godzinnym zestawem artystycznych i technicznych osiągnięć filmowców reklamowych w USA. Więcej o pokazie na stronach: www.aicpshow.com
Zasady Konkursu dla widzów
1. Wymyśl krótki film, którego akcja dzieje się w Warszawie.
2. Scenariusz w zamkniętej kopercie przynieś w środę 26 listopada 2008 do jednego z klubów festiwalowych: Planu B lub Indeksu i wrzuć do specjalnej skrzynki. Przyjmowanie prac zamykamy o godzinie 22.00 i jest to ostateczny termin.
3. Jury po zapoznaniu się z pracami przyzna najlepszemu scenariuszowi nagrodę w wysokości 1000 zł.
4. Wyniki konkursu będą ogłoszone w Kino.Labie w sobotę 29 listopada 2008 o godzinie 16.
5. Konkurs jest otwarty dla wszystkich - amatorów, zawodowców, uczniów, studentów, rolników, hutników i innych.
6. Prace muszą być oryginalne i napisane specjalnie na konkurs.
7. Jeśli żaden scenariusz nie spodoba się Jury, nagroda główna nie zostanie przyznana.
8. Jeśli potrzebujesz więcej informacji , napisz do nas: konkurs@euroshorts.pl
Powodzenia !
Goście festiwalu
Nicole Winter – studentka wyższej szkoły filmowej HFG w Offenbach w Niemczech. W konkursie Euroshorts startuje jej wideoklip BAR-B-Q Fast Music Dinner, traktujący o przemyśle muzycznym. Opiekunką roku, na którym studiuje Nicole, jest awangardowa niemiecka reżyserka i artystka wideo – Rotraut Pape.
Mike Rymer i Christine Hartland – reżyser i producentka brytyjskiego filmu pt. „Sick” (Chory), nagrodzonego złotym medalem na 41 Festiwalu w Houston, oraz 5 nagrodami na innych festiwalach. „Sick” to poruszająca opowieść o relacjach ojca i córki oraz o wygranej walce z depresją. Mike jest absolwentem walijskiej Skillset Screen Academy, ostatnio pracował jako asystent Petera Greenawaya przy filmie „Nightwatching”, a Christine po latach produkowania eventów i filmów promocyjnych dla BT, Nokii, Barclays, GSK i Nestle, zajęła się produkcją krótkometrażówek. „Sick” to czwarty wyprodukowany przez nią film, i pierwszy na taśmie 35 mm.
Lorcan Finnegan – znany ze swoich prac dla MTV irlandzki animator. Jego najnowsze dokonania to wideoklipy dla nowojorskiego zespołu Orba Squara i dla grupy Sickboy.
Arttu Salmi – student Wyższej Szkoły Sztuki i Mediów w Tampere w Finlandii. Reżyser filmu pt. Vanhanaikainen (Staromodnie). W szkole powstają zarówno filmy jak i projekty multimedialne i internetowe.
Gali Weintraub – studentka reżyserii z Izraela, od urodzenia niepełnosprawna. Jej film dokumentalny „At ratzit laasot seret?” (Chcesz zrobić film?) mówi o chorej na polio Zehavie i folkowym tancerzu Orenie. W ciekawie skonstruowanej opowieści występuje sama reżyserka, przedstawiając swoje refleksje związane z poszczególnymi etapami przygotowania filmu. Przyjazd Gali do Polski będzie możliwy dzięki Ambasadzie Izraela.
Jan Kiepura i Hanka Ordonówna grają z młodymi muzykami
27.11 o godzinie 18.00 Czar cyganerii (Zauber der Boheme, reż. Geza von Bolvary, 1937) - austriacki musical opowiadający historię śpiewaków zaangażowanych w inscenizację La Boheme Pucinniego. Historia miłosna, intrygi i kulisy pracy nad sztuką są osią fabuły, której nadbudową jest niezwykła muzyka skomponowana przez Roberta Stolza i Paula Hühna
Gdyby nie Maciek Rant, niestrudzony animator kina niezależnego z Białegostoku, o wielu z tych twórców nikt by nie usłyszał. W Michałowie, Białymstoku, Supraślu, Hajnówce i jeszcze bardziej oddalonych od Warszawy miejscowościach powstają unikalne filmy profesjonalne i amatorskie. Konkurs „Filmowe Podlasie Atakuje!” jest dla ich autorów ogromną szansą. Biorą w nim udział też znani w Polsce i na świecie filmowcy-Białostocczanie, na przykład Tomek Bagiński autor słynnej „Katedry”, Jacek Kościuszko- autor teledysków dla wytwórni Kayax i np. Kapeli ze Wsi Warszawa, pochodzący z Białegostoku studenci szkół plastycznych i filmowych w różnych krajach Europy.
Filmowe Podlasie Atakuje! to akcja przekształcająca Podlasie w gejzer, który dosłownie kipi nowymi ideami i pomysłami filmowymi. Ich temperatura gwarantuje, że podczas pokazów zawsze są obecne: duża dawka humoru oraz szczere, nieskażone komercją, niezależne spojrzenie na film. - z oficjalnych materiałów promocyjnych
Warsztaty
29 listopada (sobota) godz. 12.00 MASTER CLASS MIKE'A RYMERA
Reżyser, absolwent walijskiej Skillset Screen Academy, asystent Petera Greenawaya przy filmie „Nightwatching”, podzieli się z Wami doświadczeniami, jakie zdobył przy produkcji swego debiutanckiego filmu "Sick".
29 listopada (sobota) godz. 14.00 JAK NAKRĘCIĆ WIDEOKLIP? spotkanie z Nicole Winter i Lorcanem Finneganem
Jeśli macie zaprzyjaźnioną kapelę i chcecie dla niej nakręcić wideoklip, bądźcie koniecznie na tych zajęciach. Nicole Winter w Niemczech kręci teledyski i studiuje reżyserię, a klipy Lorcana Finnegana znacie z MTV, jest to bowiem ceniony irlandzki animator.
30 listopada (niedziela) godz. 12.00 MAGIA ŚWIATŁA W FILMIE prowadzi dr hab. Andrzej Musiał
Andrzej Musiał jest doskonałym operatorem filmowym, ma w swojej filmografii filmy fabularne, dokumentalne, teatry telewizji i reklamy. Jest też wykładowcą łódzkiej Szkoły Filmowej. Podczas zajęć można będzie w praktyce zobaczyć, jak wygląda praca ze światłem w filmie, czyli podstawowy środek wyrazu operatora.
30 listopada (niedziela) godz. 14.00 CZAS, PRZESTRZEŃ, RYTM - PODSTAWOWE NARZĘDZIA MONTAŻYSTY W BUDOWANIU POSTACI FILMOWYCH prowadzą Maciej Pawliński i Rafal Listopad
Dwaj młodzi i doświadczeni montażyści (na przykład Maciej Pawliński aktualnie montuje serial TVP "Londyńczycy") pokażą to co najważniejsze w montażu filmowym.