Premiera w WL - Historia XXI wieku!

Najnowsza historia świata to książka dla wszystkich, którzy śledzą aktualne wydarzenia i chcą zrozumieć ich znaczenie. Niezbędna dla studentów historii, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, europeistyki, kulturoznawstwa, socjologii i dziennikarstwa. Tom IV Najnowszej historii świata (1995-2007) jest pierwszą na polskim rynku pozycją zawierającą wnikliwy opis wydarzeń, które jeszcze niedawno wypełniały pierwsze strony gazet.


Czytelnik znajdzie w niej omówienie kluczowych zagadnień współczesności, jak: globalizacja, konfrontacja między fundamentalizmem islamskim a cywilizacją zachodnią czy zagrożenie terrorystyczne. Książka pomaga zrozumieć mechanizmy rządzące polityką i dyplomacją na przełomie XX i XXI wieku.
Na szczególną uwagę zasługuje znakomita lista niemal 100 witryn internetowych (wraz z opisami), która pozwala nie tylko dotrzeć do wartościowych materiałów źródłowych, ale również aktywnie włączyć się w dyskurs o historii w XXI wieku.


OPINIE O KSIĄŻCE:

Książka opisuje wydarzenia i zjawiska zachodzące we współczesnym świecie na przełomie wieków. Jest to przedsięwzięcie wymagające olbrzymiego nakładu pracy, dyscypliny naukowej oraz dobrze dobranego i zgranego zespołu badaczy. W moim odczuciu oczekiwania te zostały spełnione. Redaktorom udało się zgromadzić grono naukowców mających niemałą wprawę w pisaniu tego rodzaju syntez.

prof. Bogdan Koszel
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza



Autorzy tomu IV z pewnością są świadomi, że jest to najtrudniejszy tom. Dogonili bowiem współczesność. Czytać go będą ludzie mający wyrobione zdanie na temat tych wydarzeń.
Pojawiła się nowa grupa czytelników, ludzi młodych, obytych ze światem i znający go z licznych podróży, podczas których mogli, dzięki sprawności językowej, porozmawiać z Pasztunem, Kurdem czy obywatelem Nauru. Przez swój intymny niemal kontakt z rzeczywistością raczej są oni skłonni szukać w literaturze naukowej integralnego obrazu krajów i dynamiki zmian społecznych przedstawionych w uporządkowany sposób. Większość autorów zaprezentowała takie właśnie podejście, budząc moje uznanie.

prof. Andrzej Mania
Uniwersytet Jagielloński





Bardzo ciekawy przewodnik po najnowszej historii państw całego świata, zarówno tych powszechnie znanych, jak i zupełnie zapomnianych. Książka pomaga uporządkować naszą wiedzę o aktualnej sytuacji na świecie, przyczynach takiego, a nie innego rozwoju wydarzeń, ale z drugiej strony mamy szansę zdobycia cennych informacji, których próżno szukać w innych źródłach. Dzięki przejrzystej formie bez trudu znajdziemy w niej informacje zarówno o tle konfliktu w Gruzji, jak i wojnie domowej w Sierra Leone.

Bartosz Twarowski
student wydziału stosunków międzynarodowych
Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie


Redaktorzy naukowi tomu:

Dr hab. Artur Patek - wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią Bliskiego Wschodu w XX wieku oraz dziejami Polonii. Autor m.in. książek Sowiecka ziemia obiecana? Birobidżan. Żydowski Obwód Autonomiczny w ZSRR (1997), Wielka Brytania wobec Izraela w okresie pierwszej wojny arabsko-żydowskiej 1948-1949 (2002), Władysław Sheybal (2004).
Publikował m.in. w Izraelu, Czechach i Rumunii.

Dr hab. Jan Rydel - historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, w latach 2001-2005 dyplomata w Berlinie. Prowadził badania z zakresu historii Niemiec i Austrii XX i XXI wieku oraz historii wojskowości XIX i XX wieku.

Prof. Janusz Węc - wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor nauk humanistycznych w zakresie historii powszechnej najnowszej i stosunków międzynarodowych. Autor ponad 200 publikacji naukowych wydanych w kraju i zagranicą na temat stosunków polsko-niemieckich, najnowszej historii Niemiec, niemieckiego systemu politycznego, historii integracji europejskiej i pozaeuropejskiej, a także ustroju Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej.


Komentarze
Polityka Prywatności