Arcydzieła Polskiego Kina

29 stycznia 2009 będzie miał swą premierę nowy box. Wydawnictwa Telewizji Kino Polska. Kolejnym przedsięwzięciem wydawniczym, po serii obrazów Agnieszki Holland i Jerzego Skolimowskiego będzie trzecia kolekcja z cyklu „Arcydzieła Polskiego Kina” która obejmować będzie filmy: Dolina Issy, Jak daleko stąd, jak blisko i Lawa oraz, w charakterze dodatku, dokument Andrzeja Titkowa Przechodzień – portret Tadeusza Konwickiego.

1.gifO kolekcji:
Kolejną kolekcją, którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest zbiór trzech filmów Tadeusza Konwickiego, nakręconych w latach 1971-1989. Obrazy zebrane w tej kolekcji: Jak daleko stąd, jak blisko, Dolina Issy i Lawa, reprezentują oniryczno - poetycki wątek w twórczości reżysera, w którym balansowaniu na granicy jawy i snu towarzyszy koegzystencja realistycznego konkretu i nadrealistycznych fantazji. Podejmując temat wspomnień, niepogodzenia z przeszłością, poszukiwania kontaktu z czasem istniejącym już tylko w pamięci, oraz teraźniejszości, w której nie może się odnaleźć bohater, wyprawia Konwicki swoich protagonistów w odyseję na pograniczu świata żywych i umarłych, w poszukiwaniu utraconych: prawdy, miłości, domu.
Dolina Issy, 1982, 102 min
Wyst: Anna Dymna, Tadeusz Bradecki, Krzysztof Gosztyła, Maciej Mazurkiewicz, Maria Pakulnis, Jerzy Kamas

Jak daleko stąd, jak blisko, 1971, 93 min
Wyst: Andrzej Łapicki, Gustaw Holoubek, Maja Komorowska, Anna Dymna, Ewa Krzyżewska,

Lawa, 1989, 129 min
wyst: Gustaw Holoubek, Artur Żmijewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maja Komorowska, Jolanta Piątek-Górecka, Andrzej Łapicki i inni

Dodatek: Przechodzień, 1984, 36 min, reż. Andrzej Titkow


O wydawnictwie:
Telewizja Kino Polska przedstawia:
ARCYDZIEŁA POLSKIEGO KINA
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało powołane w 2008 roku w celu kontynuowania misji programowej telewizji Kino Polska na rynku DVD. Kino Polska funkcjonuje od 5 lat jako jedyny kanał telewizyjny w Polsce i na świecie, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina, jest też pierwszym i jedynym kanałem tematycznym ze stałym pasmem polskiego kina niezależnego. Kino Polska jest laureatem telewizyjnego Oskara - nagrody Hotbird 2005 w kategorii "kanał filmowy", oraz nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2007 w kategorii "Program telewizyjny" za całokształt. Telewizja Kino Polska emituje polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, kroniki oraz kino niezależne; prezentuje również sylwetki autorów polskich filmów: reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, autorów muzyki, jak również początkujących, niezależnych, awangardowych twórców.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska będzie kontynuować te tradycje przygotowując skompilowane wydania polskich filmów wzbogacone o ikonografie i dodatki, które przybliżą widzom sylwetki twórców, oraz pozwolą "wąchać czas", w którym powstały prezentowane filmy.
Wydawnictwo Telewizji Kino Polska przygotowuje trzy serie wydawnicze:

"Arcydzieła Polskiego Kina", "Przeboje Polskiego Kina", "Awangarda/Off"

O autorze:
Tadeusz Konwicki
Jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury powojennej, wybitny pisarz, scenarzysta oraz reżyser filmowy nagradzany wielokrotnie w Polsce i za granicą. Jeden z prekursorów tzw. szkoły polskiej, która powstawała, gdy był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kadr" (1956-1968); jako kierownik literacki "Kraju" (1970-1972), "Pryzmatu" (1972-1977) i "Perspektywy" (1989-1991), zainicjował wiele projektów filmowych.
Na przełomie 1944 i 45 roku walczył w antybolszewickiej partyzantce AK w lasach podwileńskich; po przedostaniu się w 1945 przez nowe granice Polski rozpoczął studia na wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i przeżył bunt ideowy - został działaczem socjalistycznym, jednym z głównych autorów formacji "pryszczatych". Od 1956 roku przyjął jednak pozycję outsidera - pisał odtąd dzieła niemal zawsze balansujące na granicy "niecenzuralności". Szczególne miejsce zajmuje wśród nich cykl powieści egzystencjalnych: Sennik współczesny, Wniebowstąpienie, Nic albo nic, oraz aluzyjny para-dziennik Kalendarz i klepsydra; od połowy lat siedemdziesiątych do 1989 roku kolejne utwory Tadeusza Konwickiego publikowane były w podziemiu wydawniczym. Oprócz powieści, jest Konwicki autorem scenariuszy do wszystkich swoich filmów, a także, między innymi do Austerii, Matki Joanny od Aniołów i Faraona Jerzego Kawalerowicza oraz Jowity Janusza Morgensterna. Cała dojrzała twórczość literacka i filmowa autora Doliny Issy, zakorzeniona bardzo silnie w jego biografii, rozpięta jest między rodzinną Wileńszczyzną i Warszawą, w której pisarz-reżyser mieszka od 1947 roku.

Komentarze
Polityka Prywatności