Fundacja Profile zaprasza we wtorek 16 grudnia 2008 o godz. 19.00 na promocje książki ANNY MARII POTOCKIEJ - TO TYLKO SZTUKA. Jak czytamy w nocie od wydawcy: Autorka tej książki, chociaż nie wypowiada tego otwarcie – na różne sposoby sugeruje, że przyszłością człowieka jest „odkrycie” sztuki. W jednym z esejów pojawia się kilku awangardystów przyszłej sztuki, która nie jest stworzona z myślą o muzeach, sukcesach i wielkich cenach, lecz służy jedynie patrzeniu na siebie i innych. Na naszych oczach rodzi się sztuka kreowania światów, w których jesteśmy kimś ważnym, najważniejszym.
Obok „realu” i „wirtualu” powstają niezliczone „indywiduale”. W pierwszym momencie brzmi to groźnie, jak inwazja wyzwolonych świadomości”, ale nie ma się czego bać, bo sztuka „to-tylko-sztuka”.
Wydawnictwo ALETHEIA, Warszawa 2008
W dyskusji na temat książki wezmą udział: Marta Leśniakowska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, autorka książek o architekturze i licznych opracowań z zakresu sztuki współczesnej), Wojciech Krukowski (Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, założyciel interdyscyplinarnej grupy twórczej Akademia Ruchu), Dorota Monkiewicz (Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki i Dyrektor Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie), z ramienia Wydawnictwa ALETHEIA Bogdan Baran (prozaik, eseista, tłumacz, wydawca, autor licznych książek i przekładów książkowych z dziedziny filozofii).
Fundacja Profile
00-681 Warszawa, Hoża 41/22
tel.(22) 628 31 66
Maria Anna Potocka, krytyk i teoretyk sztuki. Studiowała polonistykę i historię sztuki. Założycielka kilku niekomercyjnych galerii prezentujących najnowszą sztukę (Galeria PI, 1972-1980; Galeria Pawilon 1974-1979, Galeria Foto-Video 1979-1981), od 1986 prowadzi Galerię Potocka w Krakowie. Od 1980 tworzy międzynarodową kolekcję sztuki nowoczesnej, która obecnie obejmuje kilkaset prac autorstwa 70 artystów, od 1996 kieruje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach, które jest w trakcie organizacji. W latach 2001-2002 była wicedyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, od 2002 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.
Członek Internationale Künstler Gremium i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, pełniła funkcję prezesa Sekcji Polskiej AICA, była redaktorem magazynu artystycznego "TUMULT". Autorka kilku książek (Malarstwo, 1995; Rzeźba, 2002, Estetyka kontra sztuka, 2007) i licznych tekstów krytycznych i teoretycznych dotyczących sztuki współczesnej, stale współpracuje m.in. z "Odrą" i "Dekadą Literacką". Kurator wielu wystaw w Polsce i zagranicą, m.in.: 16 artystów polskich, Moltkereiwerkstat, Kolonia 1981; Partytura muzyczna jako dzieło sztuki, Royal Academy of Music, Londyn 1987; Słyszenie sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 1992; Transfer, Bunkier Sztuki, Kraków 1998; Marek Chlanda, Bunkier Sztuki, Kraków 1999; Nowe media i życie, Centrum Nowych Mediów, Oldenburg 2000.