POKÓJ JAKUBA

Nigdy dotąd nieprzekładana na język polski powieść Virginii Woolf. O męskości i wojnie, utracie i cierpieniu, pustce i nieobecności…Historia Jakuba Flandersa, młodego mężczyzny, który zginął podczas I wojny światowej, opowiedziana przez kobiety jego życia. Podana we fragmentach jako kolaż sytuacji, gestów, rozmów i wrażeń, a przy tym bardzo liryczna i nastrojowa, dla Woolf staje się pretekstem do namysłu nad ludzką percepcją i niemożnością pełnego zrozumienia drugiego człowieka.


Historia Jakuba Flandersa, młodego mężczyzny, który zginął podczas I wojny światowej, opowiedziana przez kobiety jego życia. Podana we fragmentach jako kolaż sytuacji, gestów, rozmów i wrażeń, a przy tym bardzo liryczna i nastrojowa, dla Woolf staje się pretekstem do namysłu nad ludzką percepcją i niemożnością pełnego zrozumienia drugiego człowieka.

Pokój Jakuba (wyd. ang. 1922) to obok Ziemi jałowej T.S. Eliota i Ulissesa Jamesa Joyce'a jeden z kluczowych tekstów modernistycznych, a zarazem powieść, która pozwoliła Virginii Woolf odkryć swój własny język artystyczny. "Nie mam wątpliwości, że odkryłam, jak zacząć (w wieku 40 lat) mówić coś własnym głosem; i tak bardzo mnie to ciekawi, że jestem w stanie podążać dalej" - autorka zapisała w swoim dzienniku pod datą 26 lipca 1922.

Komentarze
Polityka Prywatności