O obrotach ciał niebieskich
Genialne dzieło wybitnego polskiego astronoma do 1835 roku figurowało w indeksie ksiąg zakazanych przez Watykan. Heliocentryczna koncepcja budowy Układu Słonecznego wstrząsnęła ówczesnym światem, choć współcześni Kopernikowi częściej reagowali szyderstwem niż aprobatą. Ów Kopernik, w swojej głupocie, chce zburzyć wszystkie zasady astronomii – pisał o dziele astronoma przywódca niemieckich protestantów, Martin Luter.
Wydanie, które obecnie przekazujemy Czytelnikowi zostało uwspółcześnione i opatrzone przypisami, jednocześnie jednak zachowaliśmy piękno i prostotę wywodu opartego przede wszystkim na logicznym rozumowaniu. Zamieszczamy też krótki szkic "Zarys nowego mechanizmu świata i ruchów ciał niebieskich" z 1512 roku, w którym Kopernik po raz pierwszy wyłożył swoje poglądy.
O autorze
Mikołaj Kopernik (1473-1547) z ogłoszeniem swojej teorii czekał ponad 20 lat, ostatecznie dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" ukazało się dopiero w roku jego śmierci. Na koncie miał też wiele innych prac, m.in. traktat o reformie monetarnej. Był kanonikiem warmińskim; związany z Toruniem i Fromborkiem, gdzie prowadził swoje obserwacje astronomiczne. Korespondował z wieloma wybitnymi umysłami ówczesnej Europy, znajdując licznych zwolenników dla rewolucyjnej teorii heliocentrycznej.