II wojna w Wydawnictwie Literackim

W najbliższym czasie nakładem Wydawnictwa Literackiego ukażą się trzy znakomite książki, które z różnych perspektyw ukazują okres II wojny światowej. Jak mogły wyglądać te lata z perspektywy dziecka? Spojrzenie kilkuletniej Polki pracującej przymusowo w III Rzeszy znajdą Państwo w powieści Rauska Teresy Oleś-Owczarkowej, natomiast obserwacje i przemyślenia synka wysokiego rangą hitlerowskiego oficera – w szokującej książce Prawie dzieciństwo Hansa-Georga Behra.

2.jpgZapomniane, a niezwykle intrygujące wydarzenia, które rozegrały się na terytorium dzisiejszej Białorusi, relacjonuje nowojorski dziennikarz Peter Duffy w powieści Bracia Bielscy. Więcej szczegółów na temat wspomnianych książek znajdą Państwo poniżej.

Teresa Oleś-Owczarkowa, Rauska, premiera: 22 stycznia 2009

Druga wojna światowa: polska rodzina - matka, ojciec i troje dzieci zostają zesłani na przymusowe roboty do Niemiec. Trafiają do gospodarstwa w miejscowości Rauska w Sudetach. To tutaj główna bohaterka książki, jedenastoletnia Alusia, dojrzewa i poznaje życie. Dla niej – inaczej niż dla jej rodziców – pobyt w Niemczech nie jest  wygnaniem, lecz przygodą i okazją do poznania zupełnie nowego świata. Powieść, oparta na autentycznych losach matki autorki, ukazuje oblicze wojny inne niż dotychczas spotykane w polskiej prozie. To ciekawa i dająca dużo do  myślenia książka o ludziach –  bez narodowościowych uprzedzeń, podziału na wrogów i przyjaciół, bez wydawania wyroków o winie.

Peter Duffy, Bracia Bielscy, premiera: 5 lutego 2009

W czasie II wojny światowej tytułowi bohaterowie książki, żydowscy partyzanci, założyli w białoruskiej Puszczy Nalibockiej bazę-miasteczko, w którym schronili się prześladowani Żydzi z terenów Białorusi i Polski. Mimo ekstremalnych warunków w „leśnym Jeruzalem”  ocaliło życie 1200 osób skazanych na zagładę. Książka oparta jest na relacjach świadków i rzetelnej literaturze przedmiotu, ale czyta się ją jak powieść sensacyjną, która zadaje kłam stereotypowym przedstawieniom Żydów wyłącznie jako ofiar. Autor wykorzystał materiał po dziennikarsku, ożywił opowieść dialogami i relacjami tych, którzy żyli w Nalibokach. Główny bohater książki, Tewje Bielski, został określony przez jednego z polskich historyków jako skrzyżowanie Kmicica, Hubala i „Ognia”.

Hans-Georg Behr, Prawie dzieciństwo, premiera: 5 lutego 2009

Szokująca autobiograficzna opowieść syna hitlerowskiego oficera. Główny bohater, nazywany konsekwentnie przez całą książkę Dzieckiem, próbuje odnaleźć się w niezrozumiałym dla niego świecie. Dziwny język, którym porozumiewają się dorośli, nazistowska etykieta, sprawiająca, że dzieci pozostawione są same sobie, znikający z dnia na dzień ludzie z najbliższego otoczenia – to wszystko sprawia, że Dziecko  za wszelką cenę próbuje stworzyć swój własny świat. Ważnym elementem tego mikroświata stają się dziadkowie i – co z pewnością przerazi czytelnika – rosyjski jeniec, który molestuje chłopca. Wstrząsająca, napisana w nowatorski sposób książka o Dziecku, dla którego ojciec był jedynie „mężczyzną w uniformie”, widywanym od czasu do czasu podczas oficjalnych spotkań u wujka Josefa (Goebbelsa), wujka Hermanna (Göringa) i samego Hitlera.


Komentarze
Polityka Prywatności