Dzień mrówek

Bernard Werber– jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy francuskich. Urodził się w 1961 roku w Tuluzie. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał zainteresowania humanistyczne i przyrodnicze. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarstwa w Paryżu, studiował też prawo oraz kryminologię w Tuluzie. Po otrzymaniu nagrody dla najlepszego młodego reportera fundacji News wyjechał na stypendium na Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie, zafascynowany cywilizacją mrówek, badał ich życie i zwyczaje. W latach 1984-1990 prowadził rubrykę naukową w „Nouvel Observateur”.

W 1991 wydał Imperium mrówek, które sprzedało się w nakładzie pięciu milionów egzemplarzy we Francji i w kolejnych dziesięciu w pozostałych częściach świata. Kolejne części trylogii: Dzień mrówek i Bunt mrówek spotkały się z równie spektakularnym sukcesem. Na podstawie słynnego cyklu powstała sztuka teatralna, opowiadania, komiksy i filmy krótkometrażowe.

KRÓTKO O KSIĄŻCE:

Po fenomenalnym sukcesie powieści Imperium mrówek, światowym bestsellerze przetłumaczonym na kilkadziesiąt języków i wyróżnionym wieloma prestiżowymi nagrodami, Bernard Werber, powieściopisarz i dziennikarz popularnonaukowy, powraca z kolejnym tomem trylogii o pracowitych insektach.
Księżniczka 56. - aktualna królowa Bel-o-kan - przyjmuje imię Chli-pou-ni i organizuje krucjatę przeciwko Palcom. 103., bohaterka znana czytelnikom z pierwszego tomu, ma za zadanie stanąć na czele wojsk. Z kolei mrówki deistki są przekonane, że Palce są bogami.
W Fontainebleau dochodzi do serii tajemniczych morderstw: jako pierwsi giną bracia Salta, cenieni chemicy. Komisarz Jacques Méliès otrzymuje zadanie wyjaśnienia tej zagadki. Młoda dziennikarka Laetitia Wells również włącza się do śledztwa...



PRASA ZAGRANICZNA O PIERWSZEJ CZEŚCI TRYLOGII:
"Bernard Werber stał się niezaprzeczalnie jednym z najbardziej popularnych francuskich pisarzy. Architekt wyobraźni, oscylujący między nieskończenie małym, a nieskończenie wielkim".
Le Figaro
"Bernard Werber nie musi uganiać się za sławą, którą zdobył swoją pierwszą książką, Imperium mrówek, sprzedaną w milionach egzemplarzy na całym świecie. Wyjątkowość jego pisarstwa tkwi w umiejętnym łączeniu zagadek kryminalnych z poszukiwaniami duchowymi oraz wątkami obyczajowymi, co niezawodnie plasuje go na czele rankingów sprzedaży".
La Croix
"Benard Werber to fabryka pomysłów. Konstruktor zgrabnych intryg. Od kilku lat żegluje - on i jego słynne Mrówki - po wodach fikcji naukowej".
Le Figaro
PRASA POLSKA O PIERWSZEJ CZĘŚCI TRYLOGII:

"Co zapewniło książce taką popularność? Połączenie kryminalnej zagadki, filozofii i wątków obyczajowych".
Dziennik Polska Europa Świat

"Imperium mrówek było już bestsellerem w kilkunastu krajach, pora na Polskę".
Logo

"Werber w mistrzowski sposób wplótł w fabułę swojej powieści fascynujące teorie naukowe oraz rozważania filozoficzne na temat społeczeństw".
Gazeta Krakowska




CIEKAWOSTKI:

• Druga odsłona trylogii o mrówkach otrzymała nagrodę Czytelniczek "Elle" w 1993.

• "Napisałem tę książkę, gdyż odniosłem wrażenie, że nikt nie zrozumiał wszystkich podtekstów zawartych w pierwszej części. To swego rodzaju sposób na postawienie kropki nad "i". (Bernard Werber)
KRÓTKO O KSIĄŻCE:

W tym czasie, gdy czytają Państwo ten tekst, 700 milionów mrówek przychodzi na świat na naszej planecie. 700 milionów jednostek w społeczności szacowanej na miliardy miliardów, która ma swoje miasteczka, struktury, kolonie, język, produkcję przemysłową, niewolników, robotników... Także swoje własne armie. Niezwykle destrukcyjne.

W chwili, gdy Jonathan Wells wchodzi do piwnicy domu odziedziczonego w spadku po swoim wuju, entomologu, daleki jest od myślenia, że mógłby je napotkać. Wraz z nim jednak stopniowo odkrywamy świat bajecznie bogaty, straszny i fascynujący tych "pod-ziemskich" istot. Imperium mrówek to thriller jedyny w swoim rodzaju, w którym podawane kolejno dane naukowe pozwalają czytelnikowi zapomnieć na moment o ogromnym napięciu i własnym przerażeniu. Oto po raz pierwszy pojawia się na rynku powieść, której głównymi bohaterami są… mrówki!


• Książka Dzień mrówek została przetłumaczona na 22 języki, a także włączona do spisu lektur omawianych podczas lekcji francuskiego, filozofii, a nawet... matematyki.

• Oficjalna strona Bernarda Werbera: http://www.bernardwerber.com/

• Recenzje i wywiady przeprowadzone z autorem - nie tylko na temat mrówek… ale też na temat utopii i nowych technologii: http://www.bernardwerber.com/intro_fr.html


Komentarze
Polityka Prywatności