Rauska

Niespotykany w polskiej prozie obraz II wojny światowej. Pierwsza powieść o robotach przymusowych w Niemczech. Rok 1941: polska rodzina - matka, ojciec i troje dzieci zostają zesłani na przymusowe roboty do Niemiec. Trafiają do gospodarstwa w miejscowości Rauska w Sudetach. To tutaj główna bohaterka książki, jedenastoletnia Alusia, dojrzewa i poznaje życie. Dla niej – inaczej niż dla jej rodziców – pobyt w Niemczech nie jest wygnaniem, lecz przygodą i okazją do poznania zupełnie nowego świata.


2.jpgDziewczynka swą otwartością i zaradnością szybko zwraca na siebie uwagę właścicielki majątku Hanny, która decyduje, iż Alusia będzie pracowała w domu. Między polskim dzieckiem a niemiecką "szefową" powoli rodzi się przyjaźń…

Powieść, oparta na autentycznych losach matki autorki, ukazuje oblicze wojny inne niż dotychczas spotykane w polskiej prozie. To ciekawa i dająca dużo do myślenia książka o ludziach - bez uprzedzeń, bez podziału na wrogów i przyjaciół, bez wydawania wyroków o winie.

Teresa Oleś-Owczarkowa, ur. 1948 r., jest psychologiem, mieszka w Krakowie. Drukowała w prasie wiersze i fragmenty prozy. Rauska to jej pierwsza książka.

Napisali o książce:

"Perspektywa małej dziewczynki to nie tylko pretekst do opowiedzenia o innej, wojennej rzeczywistości, ale również próba pokazania, że świat jest o wiele bardziej skomplikowany, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka"
Marcin Wilk, Dziennik Polski


Komentarze
Polityka Prywatności