Bardzo poszukiwany człowiek

Bardzo dobra powieść szpiegowska ze staranną charakterystyką postaci i genialnie przemyślaną akcją. Przez krytyków uznana za najlepszą powieść autora od co najmniej dziesięciu lat. Jedna z najbardziej wyrafinowanych powieściowych reakcji na wojnę z terrorem! Zagłodzony niemal na śmierć młody Rosjanin zostaje potajemnie przywieziony do Hamburga w samym środku nocy. Ma przy sobie nieprawdopodobny majątek ukryty w sakiewce zawieszonej na szyi. Jest pobożnym muzułmaninem. Ale czy na pewno? Twierdzi, że na imię ma Issa.


2.jpgAnnabel, młoda, niemiecka prawniczka zrobi wszystko, by uratować Issę przed deportacją. Wkrótce życie jej klienta stanie się dla niej ważniejsze niż własna kariera, czy własne bezpieczeństwo. W swej wędrówce przez niezwykłą przeszłość Issy spotka komicznego Tommy'ego Brue, sześćdziesięcioletniego właściciela Brue Frères, upadającego brytyjskiego banku z siedzibą w Hamburgu.
Annabel, Issa i Brue łączą się w dziwnym przymierzu, tymczasem współzawodniczący ze sobą w "wojnie z terrorem" szpiedzy z Niemiec, Anglii i Ameryki wyczuwają łatwą zdobycz i zaczynają krążyć wokół niewinnych ofiar.
Porządni ludzie, którzy chcą czynić dobro, ale gubią się w moralnym labiryncie; sensowne, racjonalne powody, by robić rzeczy nieludzkie; przekonanie, że nie da się równocześnie kochać, czy okazywać miłosierdzia i pozostać porządnym "patriotą" - oto tkanka niesamowicie wciągającej, najnowszej powieści mistrza gatunku.

PRASA:

"Piękna książka, jego najlepsza powieść od co najmniej dziesięciu lat. Le Carré triumfuje tam, gdzie innymsię nie powiodło: dokładnie analizuje nasze paranoje po 11 września 2001 i wczuwa się w tych, którym nie w smak nasza kultura i nasza hegemonia. Żaden brytyjski pisarz - i mało kto inny na świecie - potrafi pisać o bieżących wydarzeniach politycznych z taką ostrością i fantazją jak le Carré. On jest ciągle klasą dla siebie".
London Sunday Times

"To najsilniejsza i najmocniejsza powieść le Carrégo, co jest związane z jej niemal doskonałym tempem i przyjemnością, jaką czerpie się z tej prozy, ale jeszcze bardziej z uczuciami czytelnika …. Powieść niezwykła".
Alan Furst, New York Times Book Review

"Natychmiastowa klasyka... Prowokacyjne, drastyczne zakończenie, które może się udać tylko mistrzowi le Carrému".
Carol Memmott, USA Today

" Bystry jak zawsze Le Carre jest wciąż klasą samą dla siebie wśród sąsiadów na liście bestsellerów. Ten szacowny weteran polityczno-szpiegowskich nie przestaje upierać się, że gatunek ten nie może wyzbyć się ani swego moralizującego tonu, ani wymowności".
Jeffrey Westhoff, Chicago Sun-Times


"Dialogi le Carrégo są ostre, rytmiczne i dowcipne, ma też perfekcyjne wyczucie czasu".
Peter Wolfe, St. Louis Post-Dispatch

"Le Carré [pisze] z elegancką rezerwą i wspaniałym wyczuciem. Jego dialogi wciąż są ostre i zwięzłe. To niedościgniony mistrz w opisie wściekłych, wewnętrznych walk pomiędzy molochami wywiadu".
Sam Allis, Boston Globe

"Le Carré jest wciąż bystry, wciąż tryska nowymi pomysłami, i wciąż napędza go własna wściekłość".
Sarah Lyall, The New York Times

"Bardzo dobra powieść szpiegowska. W tym potężnym oskarżeniu pod adresem wojny z terrorem, le Carré ukazuje ludzkie oblicze niewinnych ofiar schwytanych w jej nieprzebierającą w środkach sieć".
Laurence Lowe, GQ


"Issa to idealne ucieleśnienie wszystkiego, co wiemy o świecie islamskim. Jest równocześnie żyjącą własnym życiem, autentyczną postacią i chodzącą metaforą. Postać ta wypełnia z powodzeniem obie te funkcje. Na taką subtelność stać niewielu pisarzy .Proza [le Carrégo] jest niezrównana".
Malcolm Jones, Newsweek

"Historia opowiedziana z typowym dla le Carrégo liryzmem, staranną charakterystyką postaci i genialnie przemyślaną akcją. Czy tajny cel uświęca środki nawet wtedy, gdy chodzi o los cywilizacji? Dobrej odpowiedzi na to pytanie nie ma, ale w rękach le Carrégo pytanie to nigdy się nie starzeje".
Tim Madigan, Forth Worth Star Telegram

"Bardzo poszukiwany człowiek rozpoczyna się przyciszonym dźwiękiem, potem wciąż narasta, by wreszcie utworzyć wielkie płótno, na którym odmalowane zostają agencje wywiadowcze Niemiec, Anglii i Ameryki oraz dwie wzajemnie nierozumiejące się kultury. Napięcie i żywy opis Niemiec, głębokie zrozumienie tematu wojny z terrorem".
Michael Upchurch, Seattle Times

"Świat le Carrégo brzmi autentycznie. Jego tajni agenci żyją w świecie bezsiły, moralnych kompromisów, dwuznaczności i zdrady. Połączenie psychologii i ideologii, polityki i życia prywatnego to niekwestionowana domena le Carrégo. Podobnie jak jego książki, le Carré jest połączeniem śmiałego realizmu z pełnym nadziei humanizmem".
Jill Lawless, Associated Press

"Porządna intryga i szpiegostwo dzieła mistrza. Doskonale przedstawione moralne dylematy wojny z terrorem".
People

"Strony trzeba obracać powoli, bo kończy się pewna epoka, a wraz z nią pouczające przedstawienie niepewnych strażników niepewnego pokoju".
James F. Sweeney, Cleveland Plain Dealer


"Mistrzowsko drobiazgowa znajomość rzemiosła i psychologii powodów, dla których ludzie zostają szpiegami, informatorami i obrońcami wielkiej sprawy".
Michiko Kakutani, The New York Times

"Bardzo poszukiwany człowiek to odbicie prawdy, że "wojna z terrorem" pochłonęła wiele niewinnych ofiar".
April Henry, The Oregonian

"Skomplikowana, świetnie poprowadzona akcja. Brue to klasyczny bohater le Carrégo - przypomina Aleka Leamasa Ze śmiertelnego zimna … przystojny, znużony, pogardzający sobą, emocjonalnie zimny, lubiący whisky. Proza le Carrégo jest jasna i przygaszona, zupełnie jak jego szpiedzy, którzy częściej skrywają się pod płaszczem niż wydobywają szpady".
The Telegraph (UK)

"Jedna rzecz zawsze wspaniale się le Carrému udawała: wychwytywanie niuansów szpiegowskiej gry. Jego szpiedzy są wspaniali. W Bardzo poszukiwanym człowieku czytelnik, w odróżnieniu od współczesnego świata, znalazł się w ekscytująco pewnych i bezpiecznych rękach. Jedna z najbardziej wyrafinowanych powieściowych reakcji na wojnę z terrorem, bardzo ludzka powieść".
The Guardian (UK)

"Bardzo poszukiwany człowiek to powieść nowatorska. Dialogi le Carrego są ostre, rytmiczne i dowcipne. Jego perfekcyjne wyczucie czasu pozwala mu prowadzić różne wątki, nie zaburzając tempa i tonu narracji."
Sydney Morning Herald

"Potwierdzenie, że ten weteran nie traci kontaktu z problemami trzymającymi w napięciu cały świat."
Carlo Wolff, Christian Science Monitor

"Le Carré nie prawi kazań, lecz zręcznie przedstawia ludzkie oblicze i ludzką cenę paranoicznej reakcji na zagrożenie terrorystyczne".
Kirkus
"Podstawową cechą świata le Carrego zawsze była moralna dwuznaczność - Żył nią ciągle George Smiley - ale dzisiejsza szpiegokracja wyrzuciła to pojęcie ze swego słownika. Napięcie rośnie … my zaś patrzymy, jak powoli i nieubłaganie instytucje miażdżą na proch życie indywidualnych ludzi".
Booklist

"Tylko le Carre potrafi tak opisać dążenie jednostki do właściwego wyboru. Ma ono stanowić pozbawioną wszelkich szans, lecz jednak wymowną równowagę dla nieubłaganej potęgi szpiegokracji - to autorski neologizm na określenie nowej odmiany szpiegów, działających w oparciu o etykę sytuacji zagrożenia. Stary szpieg nie zatracił nic ze swych umiejętności. Gorąco polecam".
Library Journal

"Zdumiewająca, prawie doskonała, cudowne tempo, świetne rzemiosło... nic, tylko czytać i czytać".
John Freeman, San Francisco Chronicle

"Aktualna jak dzisiejsze nagłówki gazet.... Doskonale nakreśleni bohaterowie".
Tim Rutten, Los Angeles Times

Komentarze
Polityka Prywatności