Sławomir Mrożek Adam Tarn. Listy 1963-1975

Wydawnictwo Literackie kontynuuje wydawanie listów jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku Sławomira Mrożka. Po opublikowaniu korespondencji z Janem Błońskim i Wojciechem Skalmowskim tym razem w nasze ręce trafią listy, jakie w latach 1963 – 1975 Sławomir Mrożek wymieniał z Adamem Tarnem – założycielem i redaktorem naczelnym pisma Dialog.

W momencie, gdy rodziła się ta niezwykła korespondencja, Mrożek już mieszkał zagranicą, Tarn wyemigrował nieco później, po dramatycznych wydarzeniach roku 1968. I to jest jeden z najważniejszych tematów listów zawartych w niniejszym tomie - emigracja, wyobcowanie, osamotnienie. Lektura tej korespondencji pozwala także odkryć, jak intensywnie w owym okresie kształtowały się poglądy młodego Sławomira Mrożka i jak wielką w tym rolę odegrał starszy o wiele lat nauczyciel i mistrz Adam Tarn.

Ze wstępu Sławomira Mrożka:

Na wiosnę 1958 napisałem moją pierwszą w życiu sztukę pt. Policja i doznałem z tego powodu wszystkich radości, uniesień i nadziei, jakich może doznać młody człowiek, kiedy napisze swoją pierwszą sztukę. Przez pośredników (bo osobiście nie miałem odwagi) przedstawiłem maszynopis dyrektorowi jednego z miejscowych teatrów. Potem dyrektor umówił się ze mną w kawiarni. Powiedział, że sztuka ma pewne zalety, ale też ma pewne wady. Niech się jednak nie martwię, ponieważ są to wady nieuniknione dla debiutanta, a poza tym: nie wszystko stracone. Sztuka, tak jak ją napisałem, nie ma wprawdzie szans, ale on podejmie się ją przerobić. Oczywiście podpiszemy się wspólnie na afiszu, ja już nie będę jedynym jej autorem, to zrozumiałe, a tantiemy odpowiednio podzielimy.
Nie skorzystałem i byłem bardzo przygnębiony. Ten człowiek, wtedy, naprawdę był dla mnie autorytetem. Nie sądziłem, aby swoją opinię mógł całkowicie podporządkować swoim interesom. Byłem więc przekonany, że sztuka rzeczywiście niewiele jest warta.
Posłałem ją jednak do "Dialogu" i odwrotną pocztą dostałem telegram: "Sztuka doskonała, drukujemy natychmiast, proszę przyjechać do Warszawy. Tarn".
Pojechałem do Warszawy i tak poznałem Adama Tarna.

O autorach:

Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik, satyryk. Prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny. Jeden z najbardziej poczytnych polskich prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.

Adam Tarn (1902 - 1975), jedna z najważniejszych postaci powojennej Polski. W 1956 r. założył pismo Dialog, w którym publikowano teksty najważniejszych polskich dramatopisarzy i przekłady nowości literatury światowej. Po marcu 1968 r. pozbawiony stanowiska redaktora naczelnego Dialogu i kierownika literackiego w Teatrze Współczesnym wyemigrował. Zmarł w Szwajcarii.

Komentarze
Polityka Prywatności