Pierwszy przewodnik Michelin ukazał się ponad 100 lat temu. Kiedy na przełomie XIX i XX wieku na francuskich drogach pojawiły się pierwsze "automobile", André Michelin założył we Francji sieć biur informacji podróżniczej, które wskazywały najlepsze trasy i miejsca szczególnie warte odwiedzenia i doradzały gdzie przenocować lub zatrzymać się na obiad.
W 1900 r. Michelin wydał pierwszy turystyczny przewodnik po Francji. Ciekawostki poszeregowano według systemu gwiazdkowego, który obowiązuje do dzisiaj. Pierwszy zielony przewodnik pt.
"Zamki nad Loarą" ukazał się w 1937 r.
W 2006 r. partnerem wydawniczym Michelin w Polsce zostało Wydawnictwo Bezdroża, które co roku przygotowuje coraz to nowe polskojęzyczne wydania słynnych na cały świat zielonych przewodników turystycznych w dwóch seriach - Zielony Przewodnik po krajach i regionach świata (17 pozycji) oraz Udany Weekend po najpiękniejszych miastach Europy (10 publikacji).
"Co warto zwiedzić w danym kraju? Jaką trasę turystyczną wybrać? Gdzie dobrze zjeść? Jak spędzić wolny czas? Zielony przewodnik dostarcza odpowiedzi na te pytania - opowiada Agnieszka Moncznik, Redaktor prowadząca serię przewodników Michelin w Wydawnictwie Bezdroża. "Stosując niezmienny od ponad 100 lat system gwiazdek rekomenduje najciekawsze miejsca warte zobaczenia" - dodaje.
Rzut oka na punktację wystarczy, by zorientować się czy danie miejsce czy zabytek znajduje się na liście obowiązkowej obiektów, które trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności (3 gwiazdki - zobacz koniecznie) czy też możemy powrócić do niego podczas kolejnych odwiedzin (2 gwiazdki - warto odwiedzić i 1 gwiazdka - godne uwagi).
Wśród nowości wydawniczych sezonu 2009 znalazły się m.in. przewodniki:
"Hiszpania", "Sycylia", "Toskania" i "Francuska Riwiera".
Poniżej prezentujemy garść ciekawostek z historii przewodników Michelin.
CIEKAWOSTKI O PRZEWODNIKACH MICHELIN:
Na wiosnę 1944 r., gdy trwały przygotowania wojsk alianckich do operacji w Normandii, dowódcy obawiali się, że przemarsz wojsk przez Francję może być spowolniony zniszczeniami miast i brakiem punktów orientacyjnych. Po intensywnych poszukiwaniach i przy pełnej zgodzie Michelin w Paryżu, dowódcy zdecydowali się na wznowienie edycji przewodnika z 1939 r., w którym znajdowały się szczegółowe mapy z zaznaczonymi najbardziej uczęszczanymi drogami. Przedruk wydano w Waszyngtonie, a książki z dopiskiem na okładce "Tylko do użytku oficjalnego" zostały rozprowadzone wśród żołnierzy. Tak wyposażone oddziały, zrzucone na spadochronach podczas D-Day, miały oswobodzić tereny Bayeux, Cherbourg, Caen i Saint-Lo, a w końcu całą Francję. Większość tych specjalnych egzemplarzy przewodnika Michelin zaginęła, została zniszczona lub też zabrana do USA przez powracających z wojny żołnierzy, jednak kilka wciąż zachowało się w Europie.
---
Ludzik Michelin, zwany również Bibendum, złożony z opon jest uznawany za najlepiej identyfikowalny z marką logotyp świata. W 1884 roku podczas wystawy w Lyon bracia Michelin zauważyli na swoim stoisku stos opon, którego kształt przybrał wyraźnie ludzką postać. Edward Michelin miał wtedy powiedzieć do brata
André: "Spójrz, gdyby temu stosowi dodać ramiona, wyglądałby całkiem jak człowiek". Cztery lata później zaprzyjaźniony artysta O'Galop stworzył na podstawie tego pomysłu plakat reklamowy przedstawiający potężnego, złożonego z opon człowieka w binoklach, który wznosi toast w jęz. łacińskim "Nunc est bibendum!" mając w kielichu gwoździe zamiast wina. Toast "A więc wypijmy!" miał w wolnym przekładzie oznaczać "Opona wypija (pokonuje) przeszkodę". I tak od 110 lat ludzik "Bibendum" podróżuje przez świat będąc symbolem marki a także bezpiecznego podróżowania po świecie. Zwłaszcza podróżowania z zielonymi przewodnikami Michelin, których polskojęzyczne wydania przygotowuje co roku Wydawnictwo Bezdroża.