Topiel jest debiutancką książką Díaza, który w 2008 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao. To rozpisana na dziesięć opowiadań historia dominikańskiej rodziny, którą emigracyjne losy dzielą między Santo Domingo i USA. Díaz pisze osobistą opowieść o niedającej się zaspokoić tęsknocie za lepszym życiem. Bez patosu i stereotypów mówi o życiu ulicy i problemie wykluczenia. W świecie jego bohaterów drobne okruchy szczęścia są szczególnie cenne: przelotne miłości, zabawne spotkania rodzinne i erupcje niespożytej karaibskiej energii.
Pisarstwo Díaza, wschodzącej gwiazdy amerykańskiej prozy, jest celne i do bólu szczere. W stylu opowiadań Raymonda Carvera i filmów Petra Zelenki Díaz pokazuje, jak żyje się w miejscu, z którego trzeba uciec i do którego pewnego dnia się wraca.
Proste, pełne napięcia, mocne kadry z podróży kamienistą i niebezpieczną ścieżką, która wiedzie bohaterów do dorosłości - z miasteczek Dominikany do przepełnionych mieszkań i narkotykowych nor New Jersey. Te opowiadania tak bardzo angażują i tak nieubłaganie każą się czytać, że trzeba robić przerwy, by podziwiać subtelną poetyckość, nonszalancką bezkompromisowość i mistrzowskie opanowanie warsztatu Díaza.
"Elle"
Junot Díaz (ur. 1969) - Dominikańczyk, który od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zadebiutował znakomicie przyjętym przez krytykę tomem opowiadań Topiel, a za swą pierwszą powieść Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao, która została okrzyknięta książką roku, otrzymał wiele nagród, m.in. John Sargent Sr. First Novel Prize, National Book Critics Circle Award, Anisfield-Wolf Book Award, Dayton Literary Peace Prize oraz w 2008 roku Nagrodę Pulitzera. Na MIT, prestiżowej uczelni amerykańskiej, prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania, jednak literackie wyróżnienie zmusiło go do dłuższego urlopu - od chwili wydania powieści jest w niekończącej się trasie promocyjnej.