Auteczko

Wznowienie znakomitej powieści Hrabala. W swoim wiejskim domu pod Pragą Hrabal zajmował się pisaniem i ukochanymi kotami, wśród których ulubienicą była rudo-biała Auteczko. Kiedy jednak koty nadmiernie się rozmnożyły, zabrakło mu czasu na pracę i sen. Stracił spokój ducha, prześladowany świadomością, że część kotów będzie musiała umrzeć i że musi je zabić właśnie on, który je kocha.

Pisząc o kotach, Hrabal pisze o życiu, którym rządzi poczucie, że każde istnienie jest ważne. Auteczko to pogodna, a zarazem dramatyczna ballada o prostym życiu, prostych wartościach i trudnych wyborach.


"Nie traktuję się ulgowo, sam pogłębiam swoje poczucie winy, ja nawet, kiedy na świecie wydarzy się coś strasznego, odbieram to tak, jakbym to ja zrobił czy mnie by to zrobiono. (...) Widzę, jak ludzie strzelają (...) na wojnie, ci niewinni - i to jestem ja. I nawet ta kotka, ta zabita kotka - to ja. Kiedy widzę gdzieś przejechanego psa, to też jestem ja. To jest to głębokie współczucie" - wyznał czeski pisarz w wywiadzie - rzece Drybling Hidegkutiego, czyli rozmowy z Hrabalem.

Bohumil Hrabal (1914-1997) - jeden z najwybitniejszych pisarzy czeskich i ważny głos w literaturze światowej XX wieku. Autor takich książek, jak Zbyt głośna samotność, Czuły barbarzyńca i sfilmowane przez Jiříego Menzla Pociągi pod specjalnym nadzorem oraz Obsługiwałem angielskiego króla. Jego proza, pełna subtelnego humoru, opowiada o ludzkich dramatach w mądry i ciepły sposób. Bary opisywane w książkach Hrabala stały się miejscem pielgrzymek, a jeden z czeskich browarów upamiętnił pisarza marką piwa.


Komentarze
Polityka Prywatności