"Być młodym i.." - poradnik z serii "Jak być?"

„Co robić?” – często wielu z nas głowi się nad takim dylematem. A może raczej – za przykładem mistrzów duchowości – należy zająć się inną, ważniejszą kwestią: Niech ludzie zbyt wiele się nie zastanawiają, co mają robić, więcej natomiast myślą o tym, jacy mają być. Gdyby oni sami, ich postawa, były dobre, wtedy również ich uczynki mogłyby jaśnieć pełnym blaskiem.


Zatem właściwe pytanie nie brzmi: „Co robić”, ale: „Jak być”; jak być w dzisiejszym, tak zróżnicowanym i niejednorodnym świecie, który niesie wiele, wręcz przeciwstawnych, propozycji? I na tak sformułowany problem starają się odpowiedzieć – w przystępnej i odbiegającej od utartych konwencji formie – doświadczeni psycholodzy.

Czy książki z serii – poza tak postawionym tytułowym „Jak być…” – łączy coś jeszcze?

Tak, i to znacznie więcej, niż można by przypuszczać.

Po pierwsze: mało kto z nas uświadamia sobie, że w życiu musimy odgrywać różne role, które stawiają przed nami coraz to nowe wyzwania i… problemy. Nie zawsze relacje córki z matką układają się idealnie, ale marzeniem każdej córki jest… stanie się matką; podobnie i nie każda synowa ma wzorowe relacje z teściową, ale która młoda żona w przyszłości nie chce zostać… teściową? Rola mężczyzny nigdy nie powinna się ograniczać tylko do bycia synem lub – najlepszym nawet – mężem, zatem: jak być jeszcze (a może przede wszystkim!) dobrym ojcem? Lektura dopomoże w zrozumieniu zachowań innych członków rodziny, czyli sięgnąć po nią może zarówno córka, jak i matka; syn, jak i ojciec.

Po drugie, choć trudno w to uwierzyć, autorzy unikają dawania „dobrych rad”, za to inspirują, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą.

I po trzecie: nie ma tu mentorskiego tonu, za to jest dużo ciepła i życzliwości, a czytając – chociaż autorzy nie zamieścili ani jednego dowcipu o teściowych – nie sposób się nie uśmiechnąć. A to już coś znaczy, prawda?

"Być młodym i..."
Wojciech Warecki Marek Warecki


Kiedyś Tristan Bernard, francuski pisarz, miał powiedzieć, że "młodość jest piękna nie dlatego, że pozwala robić głupstwa, ale dlatego, że daje czas, by je naprawić". Rzeczywistość potrafi jednak płatać figle. Ten niewielki poradnik jest niczym zwierciadło. Szczere, ale i do głębi przyjazne. Ukazuje, co znaczy być młodym, przywraca nadzieję. I wolność. Brak tu recepty na dużą kasę, jaką można by mieć jutro, ale. jest przepis na szczęście na zawsze. I nie odkładać "niczego na jutro, bo jutro. niepewne. To pewne.".

Autorzy poradników: Marek Warecki i Wojciech Warecki - są doświadczonymi psychologami (Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii) i od 1989 roku zajmują się przeprowadzaniem treningów oraz doradztwem psychologicznym. Publikowali książki jak i artykuły z zakresu szeroko rozumianej psychologii. Obecnie prowadzą własną firmę szkoleniowo - doradczą.

Komentarze
Polityka Prywatności